Wypadek w pracy – kolejność działania

Każda, nawet najlżejsza praca świata obarczona jest pewnym (marginalnym, ale jednak) ryzykiem wypadku. W 2020 roku, z racji pandemii doszło do mniejszej liczby tego typu zdarzeń, jednak nadal jest ona porównywalna z liczbą ludności średniej wielkości powiatu. Jak się zachować, jeśli dojdzie do wypadku przy pracy? Jaka jest kolejność działania w takiej sytuacji?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 29 kwietnia 2021

Wypadki przy pracy w Polsce

Na początek kilka liczb. W 2020 roku, w wypadkach przy pracy ucierpiało 62.740 osób, czyli o niemal ¼ mniej niż rok wcześniej. Oczywiście na ten spadek miała wpływ pandemia koronawirusa, która część pracowników zamknęła w domu, a części ograniczyła zakres (i tempo) pracy. O niemal 5% spadła liczba poszkodowanych w wypadkach ciężkich.

Najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano tradycyjnie w województwach: dolnośląskim, śląskim i opolskim. Najbezpieczniej było za to na Mazowszu, w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Inspektor BHP – jakie ma uprawnienia?Inspektor BHP – jakie ma uprawnienia?Anna Malinowska

Gdzie najczęściej dochodzi do wypadków przy pracy?

Pomijając rolnictwo, które pod względem bezpieczeństwa cechuje się pewną specyfiką oraz nieco innymi ryzykami, najczęściej do wypadków przy pracy dochodzi na terenie zakładów produkcyjnych. Mowa tu m.in. o pracownikach, wykonujących swoje obowiązki na wysokości, pracujących przy obsłudze maszyn oraz urządzeń. Spory odsetek dotyczy także pracowników, którzy w ramach pracy muszą siąść za kierownicą. Wypadki drogowe niestety nie należą do rzadkości.

Specjaliści od BHP znają jednak szereg zdarzeń mocno nietypowych a czasem absurdalnych, których efektem były obrażenia ciała i pobyt w szpitalu pracownika.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak zareagować na wypadek przy pracy

Wypadek przy pracy może się przydarzyć w najmniej oczekiwanym momencie. I w sumie tak jest, bo jak mówi definicja „to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą”.

Przeglądając przepisy, znajdziemy kilka okoliczności takich nieszczęść. Do wypadku przy pracy może dojść na przykład w związku z wykonywaniem zwykłych czynności lub poleceń swojego szefa, lub takich, które były świadczone na rzecz pracodawcy, ale bez konkretnego polecenia ze strony przełożonego. Za wypadek przy pracy uważa się także zdarzenie, które miało miejsce w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji swojego szefa jednak poza firmą. Przykładem tego zdarzenia może być wypadek drogowy ekipy budowlanej, która jechała właśnie samochodem z siedziby firmy do klienta.

Jak widać katalog zdarzeń, które można uznać za wypadek przy pracy, jest całkiem szeroki!

Czym jest ciężki wypadek przy pracy?

Zgodnie z prawem wyróżniamy kilka rodzajów wypadków przy pracy. Bezsprzecznie najtragiczniejszą sytuacja jest ta, w której w wyniku zdarzenia dojdzie do śmierci pracownika. Pod względem prawnym, o wypadku śmiertelnym mówimy wówczas, gdy zgon poszkodowanego nastąpi w ciągu sześciu miesięcy od dnia zdarzenia i w jego wyniku. Wbrew obiegowej opinii nie jest to więc zdarzenie, które spowoduje tzw. śmierć na miejscu.

Z kolei ciężkim wypadkiem, nazywamy sytuację, w której wyniku doszło do poważnego i nieodwracalnego uszkodzenia ciała lub funkcji organizmu np. utrata mowy, wzroku, słuchu, zdolności rozrodczych, trwałe zniekształcenie, zeszpecenie ciała, utrata kończyny itd.

Czym jest wypadek zbiorowy przy pracy?

Wypadek zbiorowy przy pracy to zdarzenie, w wyniku którego obrażenia odniosły co najmniej dwie osoby. Najczęściej do tego typu wypadków zaliczane są wypadki drogowe, pożary w miejscu pracy,  katastrofy budowlane itd.

Wypadek przy pracy – kolejność działań

Jeśli dojdzie do wypadku przy pracy, po pierwsze należy pamiętać o podstawowych zasadach udzielania pomocy przedmedycznej, nazywanej także pierwszą pomocą. Są one przerabiane na kursach BHP oraz zajęciach dodatkowych organizowanych w wielu zakładach pracy. Po drugie, pomoc należy nieść w taki sposób, by nie dopuścić do kolejnych zdarzeń, w których ucierpią kolejne osoby, w tym ratownicy. Mowa np. o porażeniu prądem, działaniem niebezpiecznych substancji czy gazów itp. Należy sprawdzić, czy czynniki ryzyka nadal występują. Pamiętaj — „Dobry ratownik to żywy ratownik”!

Kluczową sprawą jest wezwanie profesjonalnej pomocy pod numerem 112. Dobrą zasadą jest podanie najpierw miejsca zdarzenia, a dopiero potem  pozostałych szczegółów. To ważne, szczególnie gdy mamy słabą baterię albo zanikający sygnał sieci komórkowej. Nawet jeżeli połączenie zostanie szybko rozłączone, dyspozytor powinien w zgłoszone miejsce wysłać zespół ratowniczy. Znane są przypadki na świecie, w którym ta zasada uratowała życie, bowiem jedyne co udało się zanotować w centrum powiadamiania, był adres zdarzenia i nic więcej. To wystarczyło!

Jak zabezpieczyć miejsce wypadku przy pracy?

Zgodnie z prawem, miejsce wypadku przy pracy powinno być zabezpieczone w taki sposób, by śledczy lub inne osoby ustalające stan faktyczny, mogły odtworzyć jego przebieg. Nieuzasadnione jest sprzątanie rozbitego szkła lub przestawianie wózka widłowego, który brał udział w wypadku w zupełnie inne miejsce. Tu ważny może być każdy szczegół. Świadkowie lub sam poszkodowany (jeśli oczywiście jest w stanie) powinni niezwłocznie powiadomić pracodawcę o zdarzeniu.

Jeśli dojdzie do poważnego wypadku np. ciężkiego lub śmiertelnego, pracodawca musi powiadomić o tym fakcie prokuratora oraz inspekcję pracy. Również na pracodawcy ciąży obowiązek powołania tzw. zespołu powypadkowego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: BHP

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!