Inspektor BHP – jakie ma uprawnienia?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 5 marca 2021

Zgodnie z przepisami BHP z 2 września 1997 roku, pracownicy BHP mają status osób, które czuwają nad przestrzeganiem przepisów z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Co więcej, ustawodawca zastrzegł, że w niektórych firmach utworzenie takiego stanowiska jest obowiązkowe. Jakie uprawnienia ma inspektor BHP?

Jakie są uprawnienia inspektora BHP?

Nadrzędnym uprawnieniem jest oczywiście przywilej przeprowadzenia kontroli oraz weryfikacja tego, czy w miejscu pracy są przestrzegane odpowiednie przepisy, które są dość precyzyjnie wyszczególnione dla każdej z branż. To główne — choć nie jedyne — oręże inspektorów BHP.

Co się dzieje, gdy taka kontrola wykaże szereg nieprawidłowości? Inspektor jest zobligowany do powiadomienia o tym w oficjalnym piśmie lub raporcie pracodawcy. Częstą praktyką jest też podanie terminu, w jakim ewentualne problemy muszą zostać usunięte.

Inspektor następnie monitoruje cały proces usuwania wszystkich problemów, a na dodatek może podejmować szereg działań o charakterze prewencyjnym. Jeśli niezależnie od tego, czy akurat przeprowadza kontrolę, czy nie, dostrzeże na przykład, że płytki na korytarzu są śliskie i stwarzają niebezpieczeństwo dla pracowników i klientów, może zgłosić wniosek polegający na wdrożeniu dodatkowego zabezpieczenia takiej powierzchni.

Jeśli inspektor dostrzeże, że na przykład na hali produkcyjnej wybrani członkowie załogi nie przestrzegają zasad BHP, to może odsunąć ich od wykonywania tej czynności. Co więcej, może nawet żądać wstrzymania prac do czasu odsunięcia takich problematycznych pracowników.

Jakie jeszcze uprawnienia ma inspektor BHP?

Ważnym, a często bagatelizowanym elementem pracy jest doradztwo oraz przeprowadzanie szkoleń dla nowych pracowników. Szkolenia mają bardzo dużą wartość zwłaszcza wtedy, gdy firma działa w obszarach, które naturalnie zwiększają szanse na odniesienie bolesnej kontuzji, czyli spowodowanie wypadku w miejscu pracy.

Czy oznacza to, że zawody „pozornie bezpieczne”, jak choćby księgowe czy osoby pracujące w biurach rachunkowych nie muszą przejść szkolenia BHP? Oczywiście, że nie. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, każdy nowy pracownik zatrudniony na etat musi takie szkolenie ukończyć. Bardzo często przeprowadza je właśnie inspektor z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

Ciekawym uprawnieniem, jakie do swojej dyspozycji ma inspektor BHP jest możliwość współpracy ze stronami trzecimi. Zwykle dochodzi do takiej kooperacji w sytuacjach, kiedy zachodzi ryzyko degradacji środowiska naturalnego lub pracy z użyciem niebezpiecznych dla zdrowia chemikaliów. W takiej sytuacji inspektor może pomóc wypracować raport dotyczący szkodliwości pracy w określonych warunkach. We wnioskach końcowych powinny znaleźć się zalecenia, które sprawią, że życie i zdrowie pracowników będzie chronione jeszcze lepiej.

Kto może zostać inspektorem BHP?O to stanowisko mogą ubiegać się osoby z wykształceniem wyższym, które mają co najmniej dwa lata stażu pracy. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by powierzyć ten wakat osobie z tytułem technika BHP lub pracownikowi, który ma wykształcenie średnie, ale jego staż zawodowy przekroczył już cztery lata.

Z biegiem czasu można ubiegać się o awans na starszego inspektora BHP. Istnieją też wyspecjalizowane uczelnie, które skupiają się na zapewnieniu kształcenia właśnie w tym kierunku. W Polsce jest to zawód, który wciąż cieszy się sporą popularnością wśród osób młodych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!