Jak naprawić aplikacje, które się zawieszają?
Zawieszająca się aplikacja to spory kłopot. Co zrobić, gdy to się nam przytrafi?
- Mikołaj Frączak
- /
- 4 maja 2021
W sieci można znaleźć miliony różnych aplikacji. Niektóre z nich pomagają nam zachować dobrą firmę, inne informują o pogodzie, a w jeszcze innych możemy na przykład przeglądać zdjęcia wrzucane do sieci przez osoby, jakie obserwujemy. Ich wspólnym mianownikiem jest zaś to, że każda z nich prędzej czy później może zacząć się zawieszać i działać niestabilnie. Jak sobie z tym radzić?
Skuteczne komunikatory dla pracownikówMikołaj Frączak
Które aplikacje zawieszają się najczęściej?
Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Jeszcze kilka lat temu największą stabilnością — zdaniem internautów — cechowały się aplikacje pisane na urządzenia z logo Apple — zarówno na komputery, jak i na telefony z logo nadgryzionego jabłuszka.
Z biegiem czasu różnica zaczęła się jednak zacierać. Można podejść do tej kwestii na dwa różne sposoby: albo konkurencyjne platformy stopniowo zaczęły podnosić poprzeczkę, albo Apple musiało zmierzyć się z koniecznością udostępnienia tak dużej ilości oprogramowania, że ucierpiała na tym ich jakość, bo po prostu brakowało ludzi do ich rzetelnego przetestowania.
Na dziś dzień można wyjść jednak z założenia, że zdecydowana większość aplikacji działa zadowalająco. Zresztą, nawet jeśli zdarzają się problemy z ich funkcjonowaniem, to zwykle wystarczy je zresetować i wszystko działa poprawnie.
Dlaczego aplikacja się zawiesza?
Należy odnotować, że nie zawsze niewłaściwe działanie narzędzia jest winą programisty. Jeśli ten zawarł w instrukcji jasną informację o tym, że jego oprogramowanie działa stabilnie na urządzeniach z 4 GB pamięci RAM, a użytkownicy instalowali je na komputerach z niewystarczającą ilością pamięci, to nie jest to wina programisty, a użytkownika.
Kolejną z przyczyn jest zbyt duża ilość aktywnych aplikacji tła. Problem dotyczy zwłaszcza ekosystemu Windowsa, jednak jest też znany użytkownikom Androida. Jeśli nadaliśmy dziesiątek uprawnień wielu programom, z których nie korzystamy, to jeśli nasz telefon zwalnia, to zwykle sami jesteśmy sobie winni.
Zwykle wystarczy usunąć zbędne aplikacje i wyczyścić pamięć plików tymczasowych, a nagle okazuje się, że urządzenie i aplikacje, które wcześniej się zawieszały, działają zaskakująco dobrze, płynnie. To jedne z pierwszych kroków, jakie powinniśmy wykonać.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Urządzenie ma dobrą specyfikację, nie ma programów działających w tle, a niektóre aplikacje wciąż się zawieszają — dlaczego?
Nie można uciec od tego, że czasem problem może leżeć po stronie dewelopera. Kwestia ta często dotyczy starszych aplikacji, które były pisane na przykład pod poprzednią wersję Windowsa, iOS’a czy Androida. Jeśli deweloper nie zapewnił kompatybilności wstecznej lub nie wydał aktualizacji, to narzędzie może działać niestabilnie.
Jeśli nie pomaga tak radykalny krok, jak usunięcie aplikacji i ponowne jej zainstalowanie czy uruchomienie w trybie administratora, to jest dość prawdopodobnym, że będziemy musieli rozejrzeć się za zamiennikiem, który zapewni nam podobną funkcjonalność, a będzie działać stabilnie. Na szczęście rynek nie znosi próżni i jest niemal pewnym, że szybko uda nam się znaleźć taką apkę.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?