Bezpieczne przesyłanie dużych plików

Transfer dużych plików to dziś tak powszechna czynność, jak sprawdzenie e-maila, czy odpisanie wybranej osobie na SMS-a. Wszystko dzięki powszechnemu dostępowi do szerokopasmowego internetu, który sprawił, że przesyłanie plików jest możliwe z niemal dowolnego miejsca na kuli ziemskiej. O czym warto pamiętać, by duże pliki przesyłać przy zachowaniu możliwie jak najwyższych standardów bezpieczeństwa?

  • Michał Górecki
  • /
  • 4 maja 2021

Jak zabezpieczyć pliki wysyłane przez internet?

Kluczową rolą jest wybór właściwej platformy pośredniczącej. Zwykle takie pliki są wysyłane za pośrednictwem tak zwanych serwisów pośredniczących. Można skorzystać z ich darmowej oraz płatnej wersji. Różnice między nimi dotyczą na przykład maksymalnej prędkości pobierania danych lub wielkości pliku.

Warto jednak zwrócić odpowiednio dużą uwagę na to, czy takie usługi zapewniają choćby optymalny poziom bezpieczeństwa. Certyfikat SSL czy możliwość ustanowienia dostępu do pliku tylko dla osób posługujących się wybranym loginem lub hasłem to podstawa.

Praktyka pokazuje też, że warto zwrócić uwagę na to, przez jak długi czas plik będzie przechowywany, zwłaszcza jeśli chcemy skorzystać z darmowego przesyłu. Zwykle obowiązuje ograniczenie czasowe. Po określonej w regulaminie ilości dni, pliki zostaną bezpowrotnie usunięte z serwera i zarówno my, jak i wszystkie inne osoby dysponujące jego adresem, utracimy dostęp.

Jak chronić swoją firmę?Jak chronić swoją firmę?Jan Wróblewski

Czy warto szyfrować pliki wysyłane przez internet?

Oczywiście, że warto. Niestety, ale nie zawsze mamy możliwość, by poświęcić odpowiednio dużo czasu temu, by wysyłać je w formie zaszyfrowanej. Jeśli wysyłamy do kogoś sporych rozmiarów plik, to należy liczyć się z tym, że jego pełne szyfrowanie mogłoby zająć dużo czasu.

Na szczęście są prostsze metody, które na dodatek nie wymagają od użytkownika wiele uwagi. Zawsze warto spakować plik do jednego z formatów, jak.rar,.zip czy.7zip i wprowadzić tam hasło, bez którego uruchomienie pliku — a następnie jego wypakowanie — będzie bardzo utrudnione.

To jedna z podstawowych metod, jaką warto stosować, gdy szybko chcemy podnieść poziom bezpieczeństwa dużych plików, jakie wysyłamy. Poza tym taka forma zabezpieczenia chroni też podstawowe informacje o plikach, jak dane EXIF czy zabezpiecza nas przed podglądem materiału, jeśli wysyłany plik jest zapisany w jednym z formatów wideo.

Najlepsze oprogramowanie do zarządzania umowamiNajlepsze oprogramowanie do zarządzania umowamiMartyna Kowalska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Formowa chmura danych a wysyłanie dużych plików

Jeśli raz na jakiś czas musimy tworzyć firmowe prezentacje, które później są rozsyłane dalej, do klientów to doskonałym wyborem będzie ich zapisanie, a następnie dalsze przechowywanie i udostępnianie z poziomu firmowej chmury danych.

Zdecydowanie nie warto oszczędzać i jeśli mamy możliwość zakupu takiego pakietu w atrakcyjnej cenie, to warto to zrobić. To doskonałe rozwiązanie, które nie tylko zapewni naszym danym bezpieczeństwo przez cały czas, kiedy będziemy płacić comiesięczny abonament, ale też szereg świetnych funkcji towarzyszących, dzięki którym możliwe jest choćby współdzielenie plików, bez konieczności umieszczania ich na stronach lub serwisach, co do których nie mamy pełnego zaufania.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!