System operacyjny alternatywny do Windows

Microsoft Windows to dla wielu osób wręcz synonim oprogramowania, które napędza komputery stacjonarne czy laptopy. Warto jednak wiedzieć, że na rynku działa wiele sensownych alternatyw, które nie dość, że mogą zastąpić Windowsa, to jeszcze — pod wieloma względami — są od niego lepsze. Jakie są najpopularniejsze alternatywne systemy operacyjne?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 6 maja 2021

Co wyróżnia MS Windows?

Mobilne okienka od firmy, która swoją siedzibę ma w Redmond w Stanach Zjednoczonych to oprogramowanie, które jednocześnie można uznać za zamknięte i otwarte. Dlaczego? Składają się na to dwa główne czynniki, pośród których nadrzędną rolę odgrywa model dystrybucji.

Windows jest instalowany na urządzeniach wielu firm. Sprawia to, że w tym ujęciu można próbować określać go mianem oprogramowania otwartego. Pamiętajmy jednak o tym, że — w przeciwieństwie na przykład do Linuxa — kod źródłowy tego software’u jest zamknięty.

Skutkuje to tym, że — owszem — każda firma może zainstalować Windowsa na swoich komputerach, jednak — co do zasady — oprogramowanie jest zamknięte, czyli nie może być poddane modyfikacjom, jakich Microsoft by sobie nie życzył. To główny paradoks Windowsa.

Przez pewien czas wydawało się, że Microsoft zdoła stworzyć świetny ekosystem ze smartfonami, jednak po klęsce i zamknięciu projektu Windows Phone, firma musiała zmienić swoją strategię i skupić się na dostarczeniu aplikacji, takich jak pakiet Office czy dysk sieciowy OneDrive. 

Darmowa alternatywa dla Windowsa? Linux!

Na rynku istnieją setki różnych dystrybucji. Wszystko dzięki temu, że twórca jądra oprogramowania — Linus Torvalds — już na początku pracy przy oprogramowaniu, uznał, że każdy powinien mieć do niego dostęp i uzyskać możliwość samodzielnego modyfikowania systemu. 

To właśnie dzięki tej decyzji po pewnym czasie na rynku pojawiło się wiele świetnych wersji Linuxa, w tym choćby SuSE, Ubuntu, Edubuntu, Arch Linux czy ceniony w pierwszych latach XXI wieku Linux Mandrake. Dziś wciąż many dostęp do wielu ciekawych wersji oprogramowania.

Zdecydowana większość z nich pracuje w środowisku graficznym oraz korzysta z wielu aplikacji, których funkcjonalność niemal w niczym nie ustępuje możliwościom płatnego oprogramowania na Windowsa. To świetna opcja, którą zdecydowanie warto rozważyć.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ekosystem od Apple

W wielu segmentach rynku coraz częściej stawia się na rozwiązania od Apple. MacOS to oprogramowanie zamknięte, do którego dostęp mamy tylko z poziomu urządzeń z charakterystycznym logo nadgryzionego jabłuszka. Jest ono intuicyjne w obsłudze i bardzo stabilne, choć trzeba poświęcić nieco czasu, by przekonać się do jego filozofii.

Nieocenionym atutem ekosystemu od Apple jest to, że MacOS świetnie współpracuje z naszym iPhonem, iPadem czy nawet z inteligentnym zegarkiem od Apple. Wszystko dzieje się automatycznie, bez konieczności ręcznego synchronizowania danych, co dla wielu osób jest tak wielkim atutem, że bez chwili zawahania decydują się nabyć sprzęt od firmy z Cupertino, która słynie też z tego, że za swoje urządzenia liczy sobie całkiem pokaźną marżę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!