Troska o zdrowie to karta przetargowa wielu firm. Podpowiadamy, jak dbać o kondycję zdrowotną osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie

Stare przysłowie mówi, że zdrowie ma się tylko jedno. Właśnie dlatego trzeba o nie dbać. Zarówno w domu, jak i w czasie wolnym, ale i w pracy. Co więcej, pracodawca może pomóc troszczyć się o kondycję zdrowotną zatrudnionych w firmie osób. W jaki sposób?

  • Michał Górecki
  • /
  • 7 czerwca 2021

Troska o zdrowie pracowników — co na ten temat mówi prawo?

Każdy pracownik zatrudniony w firmie musi raz na jakiś czas przejść badania okresowe. To jeden z żelaznych zapisów w Kodeksie Pracy. Zakres badań różni się w zależności od branży, w jakiej działa nasza firma. Co więcej, różni się też od stanowisk.

Inne badania będą odgórnie przypisane pracownikom fizycznym, a inne pracownikom biurowym lub zawodowym kierowcom. Przykładowo osoby zatrudnione w marketingu, które zgodnie z zasadami zawartymi w umowie o pracę spędzają ponad 4 godziny dziennie na pracy przy komputerze, muszą mieć też wykonane badania wzroku.

Dla kontrastu, takiego badania nie muszą mieć pracownicy fizyczni. Warto zwrócić też uwagę na to, że zawodowi kierowcy muszą przejść tak zwane testy psychosomatyczne, które określą ich reakcje na bodźce. Dopiero po przejściu wyszczególnionych dla poszczególnych grup pracowników badań, pracownik może zostać dopuszczony do pracy.

Warto podkreślić też, że już na tym etapie szef firmy może zadbać o zdrowie członków zespołu nieco bardziej. Może opłacić nie tylko minimalny wymagany przez prawo pakiet badań, ale też nic nie stoi na przeszkodzie, by go poszerzyć, na przykład o morfologię, badania moczu i kału lub EKG. 

Troska o zdrowie pracownika zaczyna się od oszacowania ryzyka

Coraz więcej firm inwestuje w tak zwane oceny ryzyka zawodowego. To ważny dokument, który w niektórych sytuacjach jest wręcz wymagany przez prawodawstwo obowiązujące w naszym kraju. Pracownik musi wiedzieć, że praca na danym stanowisku może stanowić ryzyko wystąpienia określonych chorób.

Co jest, a co nie jest danymi osobowymi?Co jest, a co nie jest danymi osobowymi?Rafał Stępniewski

Jeśli pracujemy w pyle lub na przykład w tartaku, gdzie przy obróbce drewna w powietrzu unoszą się różne wióry, to stanowi to ryzyko dla naszego układu oddechowego. Pracownicy biurowi mogą z kolei być narażeni na problemy ze strony układu kostnego oraz krążenia.

Gdy siedzimy przez wiele godzin przy monitorze niemal bez ruchu, to wzrasta m.in. obciążenie krążków dyskowych w kręgosłupie, a także narażamy się na otyłość czy problemy kardiologiczne. Potencjalne zagrożenia przypisane do różnych stanowisk można by wymieniać bardzo długo.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak przyciągnąć do firmy nowych pracowników? Kusząc ich troską o zdrowie!

Pandemia COVID-19 bardzo mocno wpłynęła na otaczającą nas rzeczywistość. Wiele osób zaczęło interesować się dodatkowymi ubezpieczeniami zdrowotnymi. Niszę tę dostrzegło wiele firm, które zaczęły kusić pracowników opłacanymi polisami zdrowotnymi.

Wiele wskazuje na to, że nawet po zakończeniu pandemii trend ten zostanie z nami na dłużej. Jeśli chcemy budować pozytywny PR działalności, na pewno warto rozważyć finansowane przez firmę ubezpieczenia grupowe. Do łask wracają też darmowe, zdrowe obiady lub inne posiłki organizowane przez pracodawcę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: zdrowie

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!