BHP: Do czego prowadzi stres wśród pracowników?

Stres pracownika, nie jest jego prywatną sprawą i może odbijać się na działaniu całej firmy. Choćby z tego powodu warto walczyć z tym zjawiskiem. W tym artykule wyjaśnimy, do czego prowadzi stres wśród pracowników i dlaczego utrzymywanie „stresującej atmosfery” nie ma nic wspólnego z motywacją i skuteczną walką o wynik.

  • Michał Górecki
  • /
  • 18 października 2022

Stres pracownika – straty pracodawcy

Jak czytamy w opracowaniu, które znalazło się na stronie Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego (CIOP-BIP) stres, jaki doświadczają pracownicy, w bezpośredni sposób szkodzi organizacji, w której pracują. Jednym ze skutków „stresującej atmosfery” jest zwiększona absencja. 

Jak policzono w Stanach Zjednoczonych, przemysł amerykański traci aż 550 mln dni roboczych rocznie z tytułu absencji w pracy. Zdaniem ekspertów, aż 54% z nich to wynik stresu w pracy. Bardzo zbliżone dane podają brytyjscy badacze. W Zjednoczonym Królestwie z 360 mln dni roboczych straconych przez absencję, aż 180 mln dni to wynik stresu w miejscu pracy.

BHP: Czym jest prewencja stresu w pracy?BHP: Czym jest prewencja stresu w pracy?Mikołaj Frączak

Mniejsza produktywność załogi

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Wysoki poziom stresu wpływa druzgocąco na produktywność osób zatrudnionych. Nawet wtedy, kiedy pracownicy są w miejscu pracy. Drastycznie spada jednak jakość wykonywanych przez nich usług oraz produktów.

Stres przyczyną wypadków

Stres powoduje zwiększony poziom pobudzenia, który podnosi ryzyko błędu, nawet przy prostych czynnościach. Zdarza się też, że w ten sposób jest pośrednią przyczyną wypadku. Zdaniem ekspertów, na których w swoim opracowaniu powołuje się CIOP-BIP stres jest odpowiedzialny za 60-80% wszystkich wypadków. 

Rotacja pracowników nikomu nie służy

To, co wielu przedsiębiorców nazywa rotacją, fachowo nazywa się fluktuacją. Stres jest często przyczyną wypalenia zawodowego i odejścia z firmy wielu pracowników. Tu jednak stres jest odpowiedzialny za 1-5% fluktuacji wywołanych wypaleniem zawodowym. 

Walka ze stresem istotna z punktu widzenia BHP

Coraz więcej firm przykłada ogromną wagę do tego, aby atmosfera w firmie nie powodowała napięcia psychicznego pracowników. Nie zawsze się to udaje. Nie zawsze też wina w tym obszarze leży po stronie pracodawcy. Stres może wynikać także z predyspozycji pracownika, jego kłopotów rodzinnych, czy problemów z odnalezieniem się w zespole. Niemniej warto zminimalizować to ryzyko. Przedstawione wyżej naukowe dowody, wydają jasno wskazywać, do czego prowadzi stres w miejscu pracy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!