Skutki cyberataków dla małych firm

Według danych NASK aż ⅔ firm w Polsce doświadczyło cyberataku. Skutki cyberzagrożeń są bardzo bolesne dla każdej organizacji. Co grozi małym firmom?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 15 stycznia 2023

70% firm w Polsce padło ofiarom cyberataku

Cyberprzestępcy nie próżnują. W sieci czyha mnóstwo zagrożeń – nie tylko dla zwykłych użytkowników, ale też przedsiębiorstw. Według danych NASK aż ⅔ organizacji w Polsce doświadczyło cyberataku. Nie trzeba chyba tłumaczyć jak wysoki to wynik.

Co najgorsze – jak wskazuje serwis biznes.gov.pl – większość firm nisko ocenia swoją cyberodporność. Polskie przedsiębiorstwa często nie są przygotowane na cyberzagrożenia, a pracownicy nie są odpowiednio wyedukowani. 

Czym jest test penetracyjny? Kiedy najlepiej go przeprowadzić?Czym jest test penetracyjny? Kiedy najlepiej go przeprowadzić?Damian Jemioło

Według raportu ESET Digital Security Sentiment aż 94% polskich firm za główny czynnik zwiększający ryzyko cyberataków uznaje brak świadomości o zagrożeniach wśród swoich pracowników. A mimo to te kompetencje cyfrowe są niechętnie podnoszone.

Z inneg raportu, tj. „COVID-19 Business Pulse Survey – Polska”, dowiadujemy się, że jedną z głównych przyczyn braku szkoleń pracowników było przekonanie, że ci mają wystarczające kompetencje cyfrowe (63% respondentów).

Czego boją się małe firmy?

We wspomnianym wyżej raporcie ESET 70% polskich firm wskazało, że najbardziej obawia się ataków powodujących straty finansowe oraz utraty ważnych danych. Ponadto 70% wskazało też, że zdaje sobie sprawę z tego, iż ich inwestycje w cyberbezpieczeństwo nie nadążają za zmianami. 

Co więcej – 79% ankietowanych odpowiedziało, że główną przyczyną zwiększającą ryzyko udanych cyberataków są luki w ekosystemie partnera lub dostawcy, a 78% upatruje się ataków prowadzonych na zlecenie państw w kontekście konfliktu w Ukrainie. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Skutki cyberataków dla małych firm

Według danych NASK jednym z najczęstszych skutków udanych cyberataków są straty finansowe. Jak wskazuje biznes.gov.pl – eksperci twierdzą, że przeciętny koszt ataku to ponad milion złotych. Co może być zabójcze zwłaszcza dla mikro i małych przedsiębiorstw, dla których może to być całoroczny dochód lub przychód. 

Największe ataki hakerskie w historii [TOP10]Największe ataki hakerskie w historii [TOP10]Damian Jemioło

Innymi skutkami są oczywiście wycieki wrażliwych danych, które potem cyberprzestępcy wykorzystują do wyłudzania haraczu albo sprzedają nieuczciwej konkurencji. Hakerzy zbierają też żniwo w postaci usuwania plików czy spowalniania działania systemów. 

Problemem jest też zniszczenie sprzętu czy infrastruktury, którą później trzeba naprawić. A to wszystko tylko potęguje koszty. Ponadto udane cyberataki negatywnie wpływają na wizerunek organizacji. Większość z tych rzeczy na koniec dnia sprowadza się do utraty pieniędzy przez organizację. Cyberataki mogą położyć nawet duże firmy, a co dopiero mikro czy małych przedsiębiorców. Dlatego warto dbać o swoje cyberbezpieczeństwo.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!