Portfel kryptowalut – jak założyć i który wybrać?

Jeśli chcesz zacząć kupować bitcoina, z pewnością zastanawiasz się, jak założyć portfel kryptowalut. Jest to bowiem pierwsza rzecz, którą powinieneś zrobić, by rozpocząć swoją przygodę z tym segmentem rynku. Czym jest taki portfel? Między innymi na to pytanie odpowiemy w dalszej części tekstu!  

  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 29 listopada 2022

Rodzaje portfeli kryptowalut

Kupując kryptowalutę, musisz mieć przygotowane miejsce do jej przechowywania. W tym celu wiele osób doradza założenie konta bitcoin – jednak jest to bardzo nieprecyzyjne określenie. Chodzi bowiem o wirtualny portfel kryptowalut, na którym odnotowane będą wszystkie Twoje transakcje. Musisz jednak wiedzieć o tym, że nie istnieje, jeden uniwersalny portfel. Wyróżniamy kilka rodzajów takich usług.

Portfel giełdowy bitcoin

Jeśli jesteś początkującym inwestorem w świecie kryptowalut, to najciekawszą opcją może okazać się portfel giełdowy. Łatwy dostęp do środków z każdego urządzenia, możliwość szybkiej wymiany walut oraz prostota użytkowania powodują, że jest to najlepszy wybór na początek. Tego typu portfel działa podobnie, jak konto na giełdzie, więc nawet bez dużej wiedzy o krypto, na pewno świetnie dasz sobie z nim radę.

Zapewne zastanawiasz się, jak założyć portfel kryptowalut?

To bardzo proste. Musisz zarejestrować się na wybranej giełdzie, a następnie kupić interesującą Cię kryptowalutę. Teraz wystarczy tylko powiązać ją ze swoim portfelem, jaki automatycznie założy dla Ciebie usługodawca.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jedyną wadą tego rozwiązania jest pewne ryzyko ataków hakerskich. Jest ono stosunkowo niskie, dlatego też nawet profesjonalni gracze korzystają z takiego konta. Jednak większe sumy warto przenieść na mniej dostępne, a przez to bezpieczniejsze portfele.

Portfel mobilny bitcoin

Portfele mobilne i programowe działają w formie aplikacji, którą instalujesz na smartfonie lub domowym komputerze. Zabezpieczone są one frazą seed, czyli 12 lub 24 losowymi słowami po angielsku, które stanowią jednocześnie hasło dostępu. Przechowuje się je w bezpiecznym miejscu, ponieważ służą one do pierwszego uruchamiania aplikacji na nowych urządzeniach.

Prywatny portfel kryptowalut zabezpieczony w ten sposób będzie doskonałą ochroną Twoich środków płatniczych. Musisz jedynie uważać, by w czasie transakcji nie wpisać złych danych, a bitcoin zgromadzony na Twoim koncie będzie bezpieczny.

Portfel sprzętowy bitcoin

Najwyższym poziomem bezpieczeństwa cieszy się tak zwany portfel sprzętowy. To niewielkie urządzenie przypominające pendrive, czasem niewielki, mobilny dysk SSD. Jest on potrzebny do pierwszego logowania się na nowej aplikacji, ale także do wykonywania transakcji. Stanowi najlepsze zabezpieczenie Twoich środków, dlatego osoby, które mają zgromadzony pokaźny kapitał w kryptowalutach, stawiają właśnie na taki sposób ich przechowywania.

Który portfel kryptowalut wybrać?

Wiesz już, co to jest portfel bitcoin i jak działają jego poszczególne rodzaje. Jednak który z nich wybrać? Zależy to przede wszystkim od tego, na jakim etapie inwestowania w kryptowaluty jesteś.

Początkujący użytkownicy najczęściej wybierają portfel giełdowy, ponieważ jest on najwygodniejszy, a przy małych kwotach ryzyko ataku hakerskiego nie jest zbyt duże. Istnieją także specjalne fundusze ubezpieczeniowe, pokrywające część strat, gdyby cyberprzestępcom udało się pokonać zabezpieczenia giełdy i wykraść kapitał.

Co zrobić, jeśli na Twoim koncie uzbierała się już pokaźna suma? Aby zabezpieczyć ją przed kradzieżą, konieczne będzie sięgnięcie po portfel sprzętowy. Alternatywa w postaci portfeli mobilnych i programowych jest również dobrym sposobem przetrzymywania swoich kryptowalut, szczególnie jeśli chcemy używać takiego portfela do dokonywania licznych transakcji.

Pamiętaj też o tym, że nic nie stoi na przeszkodzie, by dywersyfikować środki w kilku różnych portfelach. Możesz posiadać wszystkie trzy rodzaje kont, na każdym z nich trzymając tylko określoną kwotę – zależną od stopnia bezpieczeństwa portfela.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!