Zatrucie Odry, a przy okazji...wyciek danych z GIOŚ

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska doprowadził do sporej wpadki.

  • Anna Malinowska
  • /
  • 17 sierpnia 2022

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) przez przypadek udostępnił dane osób, które wysłały zgłoszenia o tym, że rzeka Odra jest zatruta. Przez błąd urzędników wyciekły imiona, nazwiska, adresy, emaile, a także numery telefonów.

O zaniedbaniu urzędników jako pierwszy poinformował portal Lwówecki.info. Lokalny serwis zwrócił uwagę, że "część osób zaniepokojonych stanem Odry w ostatnich dniach/tygodniach postanowiła wysłać zgłoszenie za pomocą internetowego formularza. Formularz służy np. do kontaktu z GIOŚ by poinformować o sytuacji związanej np. z zanieczyszczeniem środowiska."

Naruszenie danych osobowych

Gdy 16 sierpnia Główny Inspektor Ochrony Środowiska wysłał maila do Mariusza Wojewódki, Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu o sytuacji związane z rzeką Odrą doszło do wpadki.

Do listu dołączone były zgłoszenia od tych, którzy skorzystali z internetowego formularza. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że mail, prócz Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska dotarł też do wszystkich tych, którzy przekazywali informację o zanieczyszczeniu Odry, razem z wszystkimi danymi, które zgłaszający podali w formularzu.

Na razie nie wiadomo, do ilu dokładnie osób została wysłana wiadomość, choć na samej liściem, którą udostępnił anonimowy czytelnik redakcji Lwówecki.info, znajduje się 10 imion i nazwisk.

Formularz, który miał służyć do anonimowych zgłoszeń, okazał się pułapką. Szczególnie, że wśród zgłoszeń były też takie, które dotyczyły podejrzeń w stosunku do firm, które mogły doprowadzić do katastrofy ekologicznej.

Na razie rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska nie skomentował sprawy

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!