ZUS ogłosił konkurs. Do wygrania dofinansowanie na poprawę BHP w firmie

ZUS zaprosił przedsiębiorców do wzięcia udziału w konkursie, który ma na celu poprawienie BHP w miejscach pracy. W ramach konkursu firmy otrzymują dofinansowanie na działanie mające zmniejszyć ryzyko wypadków przy pracy. 

 • Damian Jemioło
 • /
 • 12 lutego 2024

ZUS ogłasza konkurs

Konkurs ZUS dotyczy wsparcia finansowego dla przedsiębiorstw, które podejmą działania związane z poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy. Może to obejmować zakup urządzeń mechanicznej wentylacji powietrza czy też sprzętu służącego do ochrony przed szkodliwymi czynnikami biologicznymi.

2(23) 2024 SECURITY MAGAZINE2(23) 2024 SECURITY MAGAZINERafał Stępniewski

Głównym celem konkursu jest redukcja zagrożeń wynikających z pracy oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia wypadków lub chorób zawodowych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych dąży do zmniejszenia niekorzystnego oddziaływania czynników ryzyka na pracowników.

W ramach rzeczonego konkursu możliwe jest uzyskanie wsparcia finansowego na różnego rodzaju działania związane z poprawą warunków pracy. Dotyczyć to może oświetlenia miejsc i stanowisk pracy, urządzeń oczyszczających i uzdatniających powietrze czy też urządzeń mechanicznej wentylacji powietrza.

Dofinansowaniu podlegają działania, które mieszczą się w następujących obszarach technicznych:

 • bezpieczeństwo instalacji technicznych, maszyn, urządzeń i miejsc pracy;

 • urządzenia chroniące przed hałasem i drganiami mechanicznymi oraz promieniowaniem elektromagnetycznym;

 • oświetlenie miejsc i stanowisk pracy oraz ochrona przed promieniowaniem optycznym;

 • ochrona przed energią elektryczną i elektrycznością statyczną;

 • urządzenia oczyszczające i uzdatniające powietrze, urządzenia mechanicznej wentylacji powietrza;

 • sprzęt i urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości, w zagłębieniach i innych strefach pracy;

 • sprzęt i urządzenia służące ograniczeniu obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego;

 • sprzęt i urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa pracy w przypadku narażenia na czynniki chemiczne i szkodliwe czynniki biologiczne;

 • środki ochrony indywidualnej.

Jak wziąć udział w konkursie ZUS?

Do konkursu mogą przystąpić płatnicy składek, którzy spełniają określone warunki, takie jak regularne opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz brak zaległości w opłacaniu podatków. Ponadto, uczestnicy konkursu nie mogą znajdować się w stanie upadłości lub być objęci postępowaniem układowym z wierzycielem.

Wnioski o dofinansowanie można składać w okresie od 26 lutego do 27 marca 2024 r. Szczegółowe informacje na temat konkursu dostępne są na stronie internetowej ZUS.

W razie pytań lub wątpliwości związanych z konkursem uczestnicy mogą kontaktować się z ZUS drogą elektroniczną na adres [email protected].

Kto może być zwolniony ze szkolenia okresowego BHP?Kto może być zwolniony ze szkolenia okresowego BHP?Joanna Gościńska

Konkurs organizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych stanowi okazję dla przedsiębiorców do uzyskania wsparcia finansowego na poprawę BHP w swoich firmach. Poprawa warunków pracy ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia zdrowia i bezpieczeństwa pracowników oraz zmniejszenia ryzyka wypadków i chorób zawodowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: BHP

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!