83,1 subskrybentów 5G w Europie - jeszcze w 2022 roku

Abi Research twierdzi, że jeszcze w 2022 roku liczba aktywnych kart sim z usługa 5G osiągnie wynik 83,1 mln w samej Europie. Z kolei liczba kart sim działających w 4G/LTE sięgnie na całym Starym Kontynencie 670,4 mln. Jakie są prognozy dla ewolucji usług telekomunikacyjnych w Europie?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 22 listopada 2022

5G czeka intensywny rozwój

W ocenie Abi Research do 2026 roku 5G przejdzie bardzo intensywny rozwój, a wzrost popytu na tę technologię będzie można nazwać boomem. W ciągu 4 lat liczba subskrypcji tej technologii powinna dość do 502,2 mln abonentów — donosi Telko.in. Wprawdzie nie jest to wynik równy obecnej popularności LTE, jednak patrząc na liczby, nowa technologia bardzo szybko zbliży się do wyniku notowanego dziś przez czwartą generację. 

Słabe początki 5G?

Analitycy Abi Research zauważają, że obecnie usługi 5G to niewielki wycinek rynku mobilnego w Europie. Niemniej, w najbliższych latach ma się to zmienić. Obecnie jednak Stary Kontynent może pochwalić się jedynie dziewięcioprocentowym udziałem w globalnej liczbie subskrypcji 5G za 2022 rok. W ciągu 5 lat ma on wzrosnąć do około 19%. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Holandia: Superszybka sieć internetowa do 2030 rokuHolandia: Superszybka sieć internetowa do 2030 rokuMichał Górecki

Dwóch liderów na europejskiej mapie 5G

Obecnie można powiedzieć, że jest dwóch wyraźnych liderów technologii 5G. Pierwszym są Niemcy — 22,6 mln abonentów. Drugim zaś Wielka Brytania z wynikiem oscylującym w okolicach 14,6 mln abonentów. Jako rynek o ogromnym potencjale dla usług piątej generacji autorzy raportu wymieniają… Rosję. W ich ocenie, w ciągu 4 lat liczba abonentów 5G sięgnie tam 100 mln abonentów.

Polska w prognozach 5G dla Europy

Okazuje się, że w Europie jednym z rynków o największym potencjale dla 5G jest Polska. Do 2027 roku mobilny transfer danych za pośrednictwem sieci 5G ma wynieść na naszym kontynencie ponad 312 eksbajtów. Nasz kraj ma znaleźć się w pierwszej szóstce z największym transferem za Niemcami, Włochami, Wielką Brytanią, Francją i Finlandią. 

Samsung testuje długodystansowy internet 5G mmWaveSamsung testuje długodystansowy internet 5G mmWaveMikołaj Frączak

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!