Apple zwalnia ponad 600 pracowników po wycofaniu się z użytku autonomicznych samochodów

Apple zwolniło ponad 600 pracowników po tym, jak firma anulowała projekt samochodu autonomicznego. Masowo w lutym zwalniało także Sony. 

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 11 kwietnia 2024

Autonomicznego pojazdu od Apple nie będzie 

Po 10 latach wysiłków Apple zamknął projekt Titan, którego celem było opracowanie własnego autonomicznego pojazdu Apple. Wraz z realizacją projektu w okresie przejściowym utracono wiele stanowisk pracy. Według Bloomberg gigant technologiczny zwolni ponad 600 stanowisk pracy w Kalifornii po zakończeniu projektów wyświetlaczy do samochodów i smartwatchów.

Bloomberga donosi, że około 87 osób pracowało w tajnym ośrodku zajmującym się projektowaniem ekranów. Pozostali pracownicy byli związani z adresami związanymi z projektem samochodu autonomicznego, zwanego inaczej Projektem Tytan. Zakończenie tego projektu oznacza koniec wielomiliardowych wysiłków Apple mających na celu stworzenie pierwszego autonomicznego pojazdu, co stanowiło exploit, który mógł wprowadzić firmę w zupełnie nową branżę.

Odprawa ekonomiczna. Co to jest?Odprawa ekonomiczna. Co to jest? Anna Petynia-Kawa

Do niedawna nie było wiadomo ilu z 2000 pracowników tajnego projektu obejmie ta zmiana. Uważano, że wielu z nich zostanie przeniesionych do działu sztucznej inteligencji, podczas gdy inni mogą ubiegać się o alternatywne stanowiska wewnątrz firmy. Przed ogłoszeniem mówiono o potencjalnym wejściu Apple do branży robotyki, w szczególności o robocie podążającym za osobą po jej domu – donosi Bloomberg.

Nie tylko Apple zwalnia

Do masowych zwolnień w lutym 2024 roku doszło także w Sony Interactive Entertainment. W wyniku tej decyzji pracę straciło 900 osób. Jim Ryan, prezes i dyrektor generalny Sony Interactive Entertainment (SIE) w wydanym oświadczeniu pisał, że restrukturyzacja działalności, która niestety obejmuje redukcję personelu, ma na celu usprawnienie zasobów, zapewnienie dalszego sukcesu i zapewnienie graczom i twórcom wysokiej jakości wrażeń.

Zwolnienia miały objąć pracowników na całym świecie – w obu Amerykach, regionie EMEA, Japonii i regionie APAC – a także w kilku studiach PlayStation. Zgodnie z decyzją Sony zamknięto także całkowicie londyńskie studio PlayStation.  Pod koniec stycznia, prawie trzy miesiące po przejęciu przez Microsoft firmy produkującej gry wideo Activision Blizzard, firma ogłosiła zwolnienia w swoich działach gier. Zwolnienia dotkną głównie pracowników Activision Blizzard.

Jak zakomunikować pracownikowi zwolnienie?Jak zakomunikować pracownikowi zwolnienie?Michał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

- W miarę zbliżania się roku 2024 kierownictwo Microsoft Gaming i Activision Blizzard zobowiązało się do dostosowania strategii i planu wykonania do zrównoważonej struktury kosztów, która będzie wspierać całą naszą rozwijającą się działalność – powiedział dyrektor generalny Microsoft Gaming, Phil Spencer. Cięcia mają miejsce rok po tym, jak gigant technologiczny ogłosił, że redukuje zatrudnienie o 10 000 pracowników. Następnie w lipcu 2023 r. zwolniono kolejne 1000 stanowisk w zespołach sprzedaży i obsługi klienta.

2024 rok pod znakiem zwolnień?

W 2023 r. mnóstwo firm z branży technologii, mediów, finansów i handlu detalicznego dokonało znacznych cięć kadrowych. Giganci technologiczni, tacy jak IBM, Google, Microsoft, giganci finansowi, tacy jak Goldman Sachs, i producenci tacy jak Dow ogłosili zwolnienia.

Ten rok też wygląda ponuro. A to dopiero kwiecień. Prawie 40% liderów biznesu ankietowanych przez ResumeBuilder uważa, że w tym roku w ich firmach prawdopodobne są zwolnienia, a około połowa twierdzi, że ich firmy wprowadzą zamrożenie zatrudnienia. ResumeBuilder rozmawiał z około 900 liderami w organizacjach zatrudniających więcej niż 10 pracowników. Połowa ankietowanych jako powód podała obawę przed recesją.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest sztuczna inteligencja. Około czterech na dziesięciu respondentów stwierdziło, że przeprowadzą zwolnienia, zastępując pracowników sztuczną inteligencją. Dropbox, Google i IBM ogłosiły już redukcję stanowisk pracy związanych ze sztuczną inteligencją.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!