Atak hakerski na szpital Clínic. "Nie zapłacimy ani centa"

Jak podał 6 marca 2023 serwis Catalan News, w wyniku niedzielnego ataku RansomHouse, szpital Clínic w Barcelonie nadal jest pozbawiony możliwości przeprowadzania planowych operacji oraz wizyt ambulatoryjnych. Pracownicy medyczni zmuszeni są do korzystania z papierowych notatek, aby zapewnić opiekę ponad 800 hospitalizowanym pacjentom, co jest bardzo pracochłonne.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 6 marca 2023

Tylko nagłe przypadki

Szacuje się, że tylko w poniedziałek odwołanych będzie około 150 operacji, wizyty ambulatoryjne i pobrania próbek krwi.

W czasie, gdy szpital nadal zapewnia opiekę w nagłych przypadkach pacjentom, którzy przybywają własnymi środkami, karetki pogotowia zostały przekierowane do innych ośrodków medycznych w Barcelonie, l'Hospitalet de Llobregat i Badalonie.

Biały Dom publikuje Narodową Strategię Cyberbezpieczeństwa AdministracjiBiały Dom publikuje Narodową Strategię Cyberbezpieczeństwa AdministracjiMonika Świetlińska

Wraz z szpitalem Clínic, dotknięte zostały również ośrodki podstawowej opieki zdrowotnej Casanova, Borrell i Les Corts, instytut badawczy IDIBAPS oraz ośrodki ambulatoryjne Villarroel, Plató i Maternitat.

Papierowe notatki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Dyrektor medyczny szpitala, Antoni Castells, podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wyjaśnił, że lekarze muszą robić papierowe notatki, co jest pracochłonne, a wiele osób musiało przyjść do pracy w dniu wolnym, aby pomóc w nadzwyczajnych okolicznościach. Szpital musiał również wzmocnić swój personel administracyjny, aby poradzić sobie z dodatkowym obciążeniem pracą.

Co to za atak?

Katalońska Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa, która współpracuje z policją Mossos d'Esquadra i Interpolem, stwierdziła, że cyberatak jest "złożony" i pochodzi spoza Hiszpanii. Agencja ta zapewniła, że nie będzie żadnych negocjacji w celu zapłacenia okupu za odzyskanie informacji.

- Nie będzie żadnych negocjacji, aby zapłacić nawet centa. Metoda, której używali atakujący, nie była jedną z jej "klasycznych technik", ale raczej, że "ewoluowała" — powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej  Tomàs Roy z Katalońskiej Agencji ds. Cyberbezpieczeństwa.

Atak hakerski Atak hakerski "distributed denial-of-service". Co to jest?Monika Świetlińska

Szpital Clínic i rząd wydadzą wspólne oświadczenia około południa i wieczorem, aby przedstawić aktualne informacje na temat sytuacji, ale na razie urzędnicy twierdzą, że "niemożliwe" jest wiedzieć, ile czasu zajmie przywrócenie usług szpitala.

Od czego się zaczęło?

Strona internetowa szpitala nie działa od niedzieli o 11:17, kiedy to po raz pierwszy wykryto cyberatak. Nie wiadomo, ile czasu zajmie przywrócenie usług szpitala.

Ten atak przypomina podobny incydent, który miał miejsce na Uniwersytecie Autonomicznym w Barcelonie pod koniec 2021 roku. Wtedy władze uczelni zapewniły, że nie doszło do wycieku poufnych danych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!