Cyberprzestępcy atakują branżę medyczną

Z raportu Barracuda Networks wynika, że ataki ransomware na organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia podwoiły się od 2022 roku. I choć sektor ten doświadcza mniejszej liczby poważnych incydentów bezpieczeństwa niż inne branże, informacje o nich trafiają na pierwsze strony gazet. Mimo to 45% ankietowanych podmiotów twierdzi, że czuje się "dużo" bezpieczniej niż wcześniej.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 27 lutego 2024

O tym, jakie konsekwencje może nieść za sobą atak ransomware na placówki medyczne, przekonała się w 2023 roku spółka ALAB Laboratoria. Cyberprzestępcy zapewniali, że zdobyli ponad 230 GB danych. Część z nich udostępnili w sieci.- Atakujący zmienili sposób działania. Dziś nie koncentrują się na szyfrowaniu danych i żądaniu okupu za ich odszyfrowanie. Za to wykradają wrażliwe lub po prostu ważne informacje i grożą ich upublicznieniem, jeśli nie otrzymają zapłaty od zaatakowanej organizacji. W przypadku placówek medycznych ta groźba nabiera szczególnego znaczenia, bo dysponują one bardzo wrażliwymi danymi dotyczącymi stanu zdrowia tysięcy osób – wyjaśnia Mateusz Ossowski, CEE Channel Manager w Barracuda Networks, która jest producentem rozwiązań z obszaru bezpieczeństwa IT.

Mniejsze inwestycje, większy optymizm

Z badania przeprowadzonego przez niezależną firmę badawczą Vanson Bourne na zlecenie Barracuda Networks  wynika, że w 2022 roku 77% respondentów z sektora ochrony zdrowia doświadczyło naruszenia bezpieczeństwa poczty elektronicznej.

2(23) 2024 SECURITY MAGAZINE2(23) 2024 SECURITY MAGAZINE Rafał Stępniewski

45% stwierdziło, że czuje się "dużo" bezpieczniej niż w poprzednim roku (dla porównania w innych branżach jest to 34%). Tylko 10% ankietowanych przyznaje, że zainwestowało w cyberbezpieczeństwo więcej niż w poprzednich latach.

Ataki na sektor medyczny – statystyki

Ransomware
  • 60% badanych organizacji z sektora opieki zdrowotnej zostało zaatakowanych przez ransomware
  • 29% zgłosiło dwa lub więcej udanych incydentów związanych z ransomware
  • 59% było w stanie przywrócić zaszyfrowane dane za pomocą kopii zapasowych
  • 22% zapłaciło okup, aby odzyskać swoje dane

Atak za pomocą poczty elektronicznej

  • 3,5 dnia – tyle organizacjom z sektora opieki zdrowotnej zajmuje średnio wykrycie i zlikwidowanie incydentu związanego z bezpieczeństwem poczty elektronicznej
  • Średni koszt najdroższego ataku zbliżył się do miliona dolarów (975 000 USD)
  • Największymi przeszkodami utrudniającymi szybką reakcję i likwidację incydentu były brak automatyzacji (40%) oraz brak budżetu (34%).
  • 29% utraciło wrażliwe, poufne lub krytyczne dane

Ataki spear phishing

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

  • 8% organizacji z sektora opieki zdrowotnej uznało, że brak im przygotowania na atak spear phishing
  • 32% doświadczyło takiego ataku w 2022 roku
  • 60% organizacji dotkniętych atakiem spear phishing stwierdziło, że komputery lub inne maszyny zostały zainfekowane przez złośliwe oprogramowanie lub wirusy
  • 60% zaatakowanych doświadczyło kradzieży poufnych lub wrażliwych danych
  • 70% zaatakowanych zgłosiło kradzież loginów lub przejęcie konta, a 40% – bezpośrednią stratę finansową

Jak wzmocnić bezpieczeństwo sektora opieki zdrowotnej?

Cyberataki wykorzystujące pocztę e-mail ciągle ewoluują, dzięki czemu wciąż są bardzo skuteczne.

Na czym polega oszustwo na dopłacie do przesyłki?Na czym polega oszustwo na dopłacie do przesyłki?Monika Świetlińska

Placówki medyczne muszą mieć solidne zabezpieczenia poczty elektronicznej, z silnymi mechanizmami uwierzytelniania, przynajmniej z wieloskładnikową autentykacją. Dobrą praktyką jest wdrożenie polityki Zero Trust i wprowadzenie ograniczonych praw dostępu, zautomatyzowanej reakcji na incydenty i monitorowania zagrożeń opartego na sztucznej inteligencji. Wszystko to powinno być wzmocnione ciągłą edukacją pracowników, aby wiedzieli, jak rozpoznawać i zgłaszać podejrzane wiadomości – tłumaczy Mateusz Ossowski z Barracuda Networks.

Mechanizmy obronne poczty elektronicznej powinny stanowić część zintegrowanej platformy bezpieczeństwa, która zapewnia zespołowi IT pełną widoczność całego środowiska informatycznego oraz zdolność do wykrywania i reagowania na incydenty lub wzorce zachowań wskazujące na obecność intruzów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!