Na czym polega ochrona sygnalistów?

Z każdym rokiem rośnie świadomość na temat etyki biznesowej, ale wciąż zdarzają się przypadku nadużyć, które mogą narazić na szwank nie tylko dobre imię organizacji, ale również jej pracowników oraz szeroko pojętego interesu publicznego. To sprawia, że kluczową rolę w wyeliminowaniu takich nieprawidłowości odgrywają sygnaliści. Ze względu na swoje działania, wymagają oni jednak szczególnej ochrony.

  • Redakcja politykabezpieczenstwa.pl
  • /
  • 6 marca 2024
  1. Kim jest sygnalista i jaka jest jego rola?
  2. Dlaczego należy zapewnić sygnalistom bezpieczeństwo?
  3. Dobra wola organizacji czy wymóg prawny?
  4. Dodatkowe informacje związane z ochroną sygnalistów

Jeżeli zastanawiasz się, kim tak naprawdę jest sygnalista, jaka jest jego rola oraz co można zrobić, aby zapewnić takim osobom odpowiednią ochronę, koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią artykułu. 

Kim jest sygnalista i jaka jest jego rola?

Sygnalistą określa się osobę, która zgłasza informacje na temat różnego rodzaju nadużyć i nieprawidłowości, do których dochodzi wewnątrz organizacji. Najczęściej chodzi o miejsce pracy, ale zdarzają się również sytuację, gdy sygnalista jest związany z organizacją w inny sposób. Tym samym sygnalistą może być zarówno aktualny pracownik firmy, jak i osoba, która pracowała w danym miejscu w przeszłości. Do grona potencjalnych sygnalistów można zaliczyć również partnerów biznesowych, stażystów, podwykonawców i wiele innych osób.

Warto mieć na uwadze, że chociaż sygnalista zgłasza nieprawidłowości, to celem takich działań jest między innymi ochrona samej organizacji oraz szeroko rozumianego interesu publicznego.

Dlaczego należy zapewnić sygnalistom bezpieczeństwo?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zapewniając sygnalistom możliwość bezpiecznego zgłaszania nieprawidłowości, można takim osobom zapewnić anonimowość, a co za tym idzie również ochronę przed ewentualnymi działaniami podejmowanymi przez niezadowolonych współpracowników lub przełożonych. 

Dobra wola organizacji czy wymóg prawny?

Co ciekawe zapewnienie takiej ochrony to nie tylko wyraz dobrej woli organizacji, ale również wymóg prawny określony Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937. Określa ona minimalne standardy ochrony, jaką należy zapewnić osobom zgłaszającym naruszenia prawa.

Dodatkowe informacje związane z ochroną sygnalistów

Ze względu na to, że temat ochrony sygnalistów jest dość skomplikowany, warto sięgnąć po dodatkowe informacje. Starannie przygotowane opracowanie najważniejszych zagadnień można znaleźć w artykule opisującym to, jak powinna wyglądać ochrona sygnalistów. Na stronie dostępny jest również formularz kontaktowy, z którego można skorzystać, aby uzyskać dodatkową pomoc.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!