1,8 miliarda euro kary dla Apple

 Apple zostało ukarane unijną karą antymonopolową w wysokości ponad 1,8 miliarda euro (1,95 miliarda dolarów), po raz pierwszy w historii, za uniemożliwianie Spotify i innym usługom strumieniowego przesyłania muzyki informowania użytkowników o opcjach płatności poza App Store. Decyzja Komisji Europejskiej została podjęta w związku ze skargą z 2019 r. złożoną przez szwedzki serwis Spotify do strumieniowego przesyłania muzyki w związku z tym ograniczeniem i 30 proc. opłatami Apple w sklepie App Store.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 7 marca 2024

Nieuczciwe warunki handlowe 

Organ odpowiedzialny za egzekwowanie prawa konkurencji w Unii Europejskiej stwierdził, że ograniczenia Apple stanowią nieuczciwe warunki handlowe, co jest stosunkowo nowym argumentem w sprawie antymonopolowej i który został również wykorzystany przez holenderską agencję antymonopolową w decyzji przeciwko Apple w 2021 r. w sprawie wniesionej przez dostawców aplikacji randkowych. Unijny organ odpowiedzialny za egzekwowanie prawa konkurencji stwierdził, że do kwoty podstawowej dodał dodatkową kwotę ryczałtową w wysokości 1,8 miliarda euro w celu odstraszenia Apple oraz ponieważ znaczna część szkody spowodowanej zachowaniem Apple miała charakter niepieniężny. Nie podano, jaka jest podstawowa kwota.

- Przez dekadę Apple nadużywał swojej dominującej pozycji na rynku dystrybucji aplikacji do strumieniowego przesyłania muzyki za pośrednictwem App Store – stwierdziła w oświadczeniu unijna szefowa antymonopolowego Margrethe Vestager.  - Uczynili to, uniemożliwiając deweloperom informowanie konsumentów o alternatywnych, tańszych usługach muzycznych dostępnych poza ekosystemem Apple. Jest to nielegalne w świetle unijnych przepisów antymonopolowych – stwierdziła. Apple skrytykował decyzję UE, twierdząc, że zaskarży ją w sądzie.

Apple z pozwem zbiorowym. Chodzi o Apple WatchApple z pozwem zbiorowym. Chodzi o Apple Watch Martyna Kowalska

- Decyzja została podjęta pomimo tego, że Komisja nie znalazła żadnych wiarygodnych dowodów na szkodę konsumenta i ignoruje realia rynku, który dobrze się rozwija, jest konkurencyjny i szybko rośnie – stwierdziła firma w oświadczeniu. - Głównym orędownikiem tej decyzji – i największym beneficjentem – jest Spotify, firma z siedzibą w Sztokholmie w Szwecji. Spotify posiada największą na świecie aplikację do strumieniowego przesyłania muzyki i w trakcie tego dochodzenia spotykał się z Komisją Europejską ponad 65 razy.” powiedziało.

Stwierdzono, że szwedzka firma nie płaci Apple prowizji, ponieważ sprzedaje subskrypcje na swojej stronie internetowej, a nie w sklepie Apple App Store. Nakaz Vestager skierowany do Apple, aby usunąć ograniczenia App Store, odzwierciedla ten sam wymóg wynikający z nowych unijnych przepisów technologicznych znanych jako ustawa o rynkach cyfrowych (DMA), których Apple musi przestrzegać 7 marca. Jednak kara nałożona na Apple to około jedna czwarta z grzywien w wysokości 8,25 miliarda euro, które unijny organ nałożył na Google’a należącego do Alphabet w trzech przypadkach w poprzedniej dekadzie.

Czy Apple podsłuchuje rozmowy użytkowników?Czy Apple podsłuchuje rozmowy użytkowników?Mikołaj Frączak

W przeciwieństwie do sprawy dotyczącej strumieniowego przesyłania muzyki Apple stara się zakończyć kolejne unijne dochodzenie antymonopolowe, oferując swoim konkurentom udostępnienie swoich systemów płatności mobilnych typu „dotknij i wyjdź”. Unijne organy regulacyjne, które następnie zasięgnęły informacji zwrotnych od konkurentów i użytkowników, prawdopodobnie przyjmą tę ofertę bez nakładania kary na firmę.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!