Bezpieczeństwo danych obywateli - projekt ustawy

W Polsce powstanie Krajowe Centrum Przetwarzania Danych, które zapewni ciągłość usług publicznych, nawet podczas prób cyberataków czy przerw w dostawach prądu. To inwestycja warta prawie 1 mld zł — zapowiada Janusz Cieszyński, Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa. Jego zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa danych obywateli.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 30 marca 2023

W jakim celu powstanie Krajowe Centrum Przetwarzania Danych? 

„Chcemy mieć pewność, że nawet w sytuacji awaryjnej nasze np. dane medyczne, będą odpowiednio chronione. Aby tak było, musimy inwestować w wydajne i skuteczne usługi cyfrowe” – dodaje minister Cieszyński. 

Dane osoboweDane osoboweRafał Stępniewski

Pełnomocnik rządu podkreśla, że przygotowanie takiej ustawy jest warunkiem koniecznym do szybkiej realizacji rzeczonej inwestycji. Pozwoli to m.in. na wprowadzenie specjalnej, sprawniejszej procedury udzielania zamówień publicznych.

Ekologiczne technologie w projekcie centrum 

Centra, które powstaną, mają z powodzeniem korzystać z nowych technologii. Pozwoli to na lepsze dbanie o środowisko. Podczas pracy mają wykorzystywać głównie zieloną energię. Ośrodki mają być połączone łączami światłowodowymi. Do pracy natomiast mają być zasilane zieloną energią pochodzącą z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) — najmocniej mają wykorzystywać przy tym technologię wodorową. 

Co jest, a co nie jest danymi osobowymi?Co jest, a co nie jest danymi osobowymi?Rafał Stępniewski

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Co istotne, nowe obiekty mają stanowić część infrastruktury krytycznej. Tym sposobem zapewnią podniesienie potencjału administracji publicznej. Mają działać w szczególności w zakresie bezpieczeństwa przetwarzania, przesyłania i składowania danych.

Edukacja ekonomiczna — emerytalna 

Drugim elementem nad którym pracowała Rada Ministrów jest projekt o Centralnej Informacji Emerytalnej. Ten nowoczesny system wychodzi naprzeciw zmianom, które trwają na rynku inwestycji emerytalnych. Polacy są coraz bardziej świadomi tematów związanych z wysokością emerytury, chętnie odkładają pieniądze m.in. w PPK, IKE, IKZE. 

Retencja danych osobowych – przechowywanie danych osobowych w ograniczonym horyzoncie czasowymRetencja danych osobowych – przechowywanie danych osobowych w ograniczonym horyzoncie czasowymRafał Stępniewski

W związku z tym, by zapewnić rzetelne informacje na temat przyszłych świadczeń, w specjalnej aplikacji będą dostępne specjalne kalkulatory, dzięki którym wyliczymy wysokość przyszłej emerytury. Narzędzie będzie przygotowywane przez Polski Fundusz Rozwoju.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!