Black Friday i Cyber Monday. Czym są i kiedy wypadają w 2021 roku?

Jeśli chcecie kupić taniej sprzęt komputerowy, urządzenia RTV czy AGD, lub w ogóle liczycie na niższe ceny w sklepach, to warto wiedzieć, że właśnie nadchodzi ten czas. Zarówno Black Friday jak i Cyber Monday mogą pozwolić Wam zaoszczędzić, o ile będzie kupować mądrze.

Black Friday i Cyber Monday. Czym są i kiedy wypadają w 2021 roku?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 7 listopada 2021

Black Friday oraz Cyber Monday to moda, która przyszła do Polski z zachodu, ale świetnie się na naszym rynku przyjęła. Zarówno wśród sklepów stacjonarnych jak i e-commerce. Na czym polega?

Czym jest Black Friday i Cyber Monday?

Black Friday, czyli Czarny piątek to piątek bezpośrednio po Dniu Dziękczynienia, czyli de facto będzie to czwarty tydzień listopada. Jest to początek sezonu zakupów przed Bożym Narodzeniem w Stanach Zjednoczonych. Od początku XXI wieku zwyczaj ten jest propagowany, z powodów komercyjnych, w coraz większej liczbie innych krajów. W czarny piątek wiele sklepów czynnych jest w dodatkowych godzinach, niekiedy całą dobę, oferując jednodniowe okazje i zniżki. Od roku 2015 (na niewielką skalę także w poprzednich latach) także w Polsce jest to dzień, w którym rozpoczyna się sezon przedświątecznych promocji.

Z kolei Cyber Monday, to tzw. cyberponiedziałek czy cyfrowy poniedziałek. Jest to pierwszy poniedziałek po amerykańskim Święcie Dziękczynienia, który słynie z licznych wyprzedaży i promocji oferowanych przez sklepy internetowe. Koncepcja ta narodziła się w Stanach Zjednoczonych, a określenia Cyber Monday po raz pierwszy użyto w roku 2005 roku. W kolejnych latach zwiększoną sprzedaż w sklepach internetowych zaobserwowano także w krajach Ameryki Południowej, Europy Zachodniej oraz w Japonii.

Cyberponiedziałek jest często porównywany do poprzedzającego go czarnego piątku, jednak zachodzą między nimi znaczące różnice. W cyberponiedziałek promocje ogłaszają głównie sklepy internetowe. De facto w Polsce te różnice się zacierają. Zarówno w piątek, sobotę, niedzielę jak i poniedziałek sklepy stacjonarne jak i internetowe oferują Polakom szereg promocji na różnorodne artykuły. W zasadzie nie ma branży czy biznesu, który by nie podpinał się pod zniżki i promocje związane z tymi dwoma marketingowymi świętami. W zasadzie pierwsze promocje zaczynają się naszym kraju już po 1 listopada i trwają aż do styczniowych wyprzedaży.

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 – czy trzeba kupować nowy telewizor?Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 – czy trzeba kupować nowy telewizor?Mikołaj Frączak

Black Friday i Cyber Monday – nie daj się oszukać

Co roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzymuje skargi dotyczące promocji, wyprzedaży i specjalnych okazji. Stanowią one ok. 10 proc. wszystkich zgłaszanych nieprawidłowości. Z jakimi problemami najczęściej mierzą się konsumenci? Przede wszystkim żonglerka cenami – czyli stwarzanie pozoru, że promocja jest atrakcyjna poprzez podnoszenie cen kilka dni wcześniej, by tuż przed słynnym świętem zakupowym je obniżyć.

Jeżeli jesteś administratorem danych lub IOD

możesz liczyć na nasze wsparcie w zakresie RODO w Twojej firmie

Z kolei promocyjne „przynęty” to zachęcanie rzekomo wysoką obniżką do zakupu różnych artykułów, podczas gdy w rzeczywistości promocja dotyczy jedynie wybranych produktów. Klient widzi informację „drugi produkt za -50%”, po czym okazuje się, że chodzi wyłącznie o towary konkretnej marki, a nie cały asortyment sklepu.Niejasne jest też naliczanie rabatów – zamiast deklarowanej wysokiej obniżki ceny, klient otrzymuje mniejszy upust, czy też anulowanie opłaconych zamówień – najczęściej z powodu „błędu systemu”.

Black Friday i Cyber Monday 2021. Kiedy w Polsce?

W tym roku Black Friday i Cyber Monday odbędą się odpowiednio 26 i 29 listopada

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia o którym mowa w akrtykule?

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!