Black Friday i Cyber Monday. Czym są i kiedy wypadają w 2021 roku?

Jeśli chcecie kupić taniej sprzęt komputerowy, urządzenia RTV czy AGD, lub w ogóle liczycie na niższe ceny w sklepach, to warto wiedzieć, że właśnie nadchodzi ten czas. Zarówno Black Friday jak i Cyber Monday mogą pozwolić Wam zaoszczędzić, o ile będzie kupować mądrze.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 7 listopada 2021

Black Friday oraz Cyber Monday to moda, która przyszła do Polski z zachodu, ale świetnie się na naszym rynku przyjęła. Zarówno wśród sklepów stacjonarnych jak i e-commerce. Na czym polega?

Czym jest Black Friday i Cyber Monday?

Black Friday, czyli Czarny piątek to piątek bezpośrednio po Dniu Dziękczynienia, czyli de facto będzie to czwarty tydzień listopada. Jest to początek sezonu zakupów przed Bożym Narodzeniem w Stanach Zjednoczonych. Od początku XXI wieku zwyczaj ten jest propagowany, z powodów komercyjnych, w coraz większej liczbie innych krajów. W czarny piątek wiele sklepów czynnych jest w dodatkowych godzinach, niekiedy całą dobę, oferując jednodniowe okazje i zniżki. Od roku 2015 (na niewielką skalę także w poprzednich latach) także w Polsce jest to dzień, w którym rozpoczyna się sezon przedświątecznych promocji.

Z kolei Cyber Monday, to tzw. cyberponiedziałek czy cyfrowy poniedziałek. Jest to pierwszy poniedziałek po amerykańskim Święcie Dziękczynienia, który słynie z licznych wyprzedaży i promocji oferowanych przez sklepy internetowe. Koncepcja ta narodziła się w Stanach Zjednoczonych, a określenia Cyber Monday po raz pierwszy użyto w roku 2005 roku. W kolejnych latach zwiększoną sprzedaż w sklepach internetowych zaobserwowano także w krajach Ameryki Południowej, Europy Zachodniej oraz w Japonii.

Cyberponiedziałek jest często porównywany do poprzedzającego go czarnego piątku, jednak zachodzą między nimi znaczące różnice. W cyberponiedziałek promocje ogłaszają głównie sklepy internetowe. De facto w Polsce te różnice się zacierają. Zarówno w piątek, sobotę, niedzielę jak i poniedziałek sklepy stacjonarne jak i internetowe oferują Polakom szereg promocji na różnorodne artykuły. W zasadzie nie ma branży czy biznesu, który by nie podpinał się pod zniżki i promocje związane z tymi dwoma marketingowymi świętami. W zasadzie pierwsze promocje zaczynają się naszym kraju już po 1 listopada i trwają aż do styczniowych wyprzedaży.

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 – czy trzeba kupować nowy telewizor?Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 – czy trzeba kupować nowy telewizor?Mikołaj Frączak

Black Friday i Cyber Monday – nie daj się oszukać

Co roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzymuje skargi dotyczące promocji, wyprzedaży i specjalnych okazji. Stanowią one ok. 10 proc. wszystkich zgłaszanych nieprawidłowości. Z jakimi problemami najczęściej mierzą się konsumenci? Przede wszystkim żonglerka cenami – czyli stwarzanie pozoru, że promocja jest atrakcyjna poprzez podnoszenie cen kilka dni wcześniej, by tuż przed słynnym świętem zakupowym je obniżyć.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Z kolei promocyjne „przynęty” to zachęcanie rzekomo wysoką obniżką do zakupu różnych artykułów, podczas gdy w rzeczywistości promocja dotyczy jedynie wybranych produktów. Klient widzi informację „drugi produkt za -50%”, po czym okazuje się, że chodzi wyłącznie o towary konkretnej marki, a nie cały asortyment sklepu.Niejasne jest też naliczanie rabatów – zamiast deklarowanej wysokiej obniżki ceny, klient otrzymuje mniejszy upust, czy też anulowanie opłaconych zamówień – najczęściej z powodu „błędu systemu”.

Black Friday i Cyber Monday 2021. Kiedy w Polsce?

W tym roku Black Friday i Cyber Monday odbędą się odpowiednio 26 i 29 listopada

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!