Temu oskarżony o naruszenie unijnej ustawy DSA

Chiński sprzedawca e-commerce — Temu — otrzymał skargę z Unii Europejskiej w związku z potencjalnym naruszeniem przepisów dotyczących treści online.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 20 maja 2024

Brak kluczowych informacji dla klientów?

Zgodnie z unijnym aktem prawnym o usługach cyfrowych internetowe platformy handlowe i pośrednicy są zobowiązani do zwalczania nielegalnych i szkodliwych treści, a także podrabianych produktów na swoich platformach.

Ogólnoeuropejska organizacja konsumencka BEUC oświadczyła, że ​​złożyła skargę do Komisji Europejskiej, podczas gdy 17 jej członków z takich krajów, jak Francja, Włochy i Holandia również złożyło skargi do odpowiednich organów krajowych.

Temu, z 75 milionami użytkowników miesięcznie w UE według stanu na marzec, często nie dostarczało konsumentom kluczowych informacji o sprzedawcach na swojej platformie oraz o tym, czy ich produkty spełniają unijne wymogi bezpieczeństwa produktów, stwierdziła BEUC.

Znów kolosalna kara dla Mety za bezprawne przetwarzanie danychZnów kolosalna kara dla Mety za bezprawne przetwarzanie danych Damian Jemioło

W skardze stwierdzono, że Temu stosuje praktyki manipulacyjne, takie jak ciemne wzorce, aby nakłonić konsumentów do wydawania więcej, niż chcą, oraz że nie było wystarczających informacji na temat sposobu, w jaki poleca produkty konsumentom.

"Temu popada w samozadowolenie, ponieważ narusza unijną ustawę o usługach cyfrowych" – stwierdziła w oświadczeniu dyrektor generalna BEUC Monique Goyens. "Produkty sprzedawane na platformach handlowych, zarówno w Internecie, jak i poza nim, niezależnie od tego, czy są europejskie, amerykańskie czy chińskie, muszą być bezpieczne i zgodne z prawem europejskim, jeśli są sprzedawane europejskim konsumentom" – dodał.

Temu, które weszło na rynek UE nieco ponad rok temu, oświadczyło, że aktywnie dostosowuje swoje usługi, aby dostosować je do lokalnych praktyk i preferencji oraz że zobowiązuje się do pełnego przestrzegania przepisów ustawowych i wykonawczych rynków, na których działa.

„Jeśli chodzi o skargę BEUC, podchodzimy do niej bardzo poważnie i dokładnie ją przeanalizujemy. Mamy nadzieję kontynuować nasz dialog z właściwymi stronami zainteresowanymi, aby ulepszyć usługi Temu dla konsumentów” – stwierdziła firma w oświadczeniu.

Czym jest Temu?

Aplikacja wyróżnia się niskimi cenami i licznymi promocjami, co przyciąga wielu użytkowników. Wykorzystuje zaawansowane algorytmy rekomendacji i analizy danych, aby dostosować ofertę do preferencji i zachowań zakupowych użytkowników. Temu umożliwia korzystanie z grupowych zakupów, które pozwalają na uzyskanie dodatkowych rabatów poprzez dzielenie się ofertami z przyjaciółmi i rodziną.

Facebook z gigantyczną grzywną. Za zbyt małe zabezpieczenie danych osobowychFacebook z gigantyczną grzywną. Za zbyt małe zabezpieczenie danych osobowychMartyna Kowalska

Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji aplikacja proponuje produkty dostosowane do wcześniejszych zakupów i zachowań użytkowników. Mimo że produkty często są wysyłane z Chin, Temu oferuje konkurencyjne czasy dostawy dzięki dobrze zorganizowanej logistyce. Aplikacja oferuje także interaktywne doświadczenia zakupowe, w tym gry i funkcje, które pomagają użytkownikom w zdobywaniu kuponów i zniżek.

Temu, będąca częścią chińskiej firmy Pinduoduo, została uruchomiona w Stanach Zjednoczonych we wrześniu 2022 roku. W Polsce Temu zadebiutowało wiosną 2023 roku, rozszerzając swoją działalność na rynki europejskie. Dzięki agresywnym kampaniom marketingowym i konkurencyjnym cenom aplikacja szybko zdobyła popularność wśród polskich użytkowników.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!