Rozporządzenie eIDAS2 już 20 maja 2024 roku
Już 20 maja 2024 roku wchodzą w życie nowe przepisy rozporządzenia eIDAS 2, opublikowane 30 kwietnia w Dzienniku Urzędowym UE. Te Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej zrewolucjonizują dotychczasowe zasady identyfikacji elektronicznej i usług zaufania, obowiązujące od 2014 roku, otwierając nowy rozdział w cyfrowej transformacji Europy.
- Joanna Gościńska
- /
- 20 maja 2024
Jakie zmiany?
eIDAS 2 wprowadzi Europejskie Portfele Tożsamości Cyfrowej (ETPC, ang. The EU Digital Wallet, EUDIW). To osobiste portfele cyfrowe, będą uznawane powszechnie w całej Unii Europejskiej. Dzięki nim użytkownicy potwierdzą tożsamość, korzystając z publicznych i niektórych komercyjnych usług online i offline. Umożliwią one także wybór dokumentów i danych z portfela oraz bezpieczne dzielenie się nimi. Użytkownicy będą mieli pełną swobodę decyzji, czy chcą korzystać z portfela.
Unia Europejska chce bezpiecznego Internetu Rzeczy (IoT)Anna Malinowska
Rozporządzenie eIDAS 2 kładzie duży nacisk na ochronę danych osobowych i prywatności użytkowników portfeli. Kwalifikowane podpisy elektroniczne będą dostępne w portfelach za darmo dla wszystkich, którzy będą ich używać do celów innych niż zawodowe. To znaczące zmiany, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i wygody korzystania z tożsamości cyfrowej w całej Unii Europejskiej, otwierając nowe możliwości w obszarze cyfrowej identyfikacji.
Portfele cyfrowe w mObywatelu
Polscy obywatele i rezydenci znają tę ideę i już korzystają z portfeli cyfrowych. mObywatel, z bogatym katalogiem usług publicznych i dokumentów mobilnych, ma już prawie 18 mln pobrań i jest jedną z najbardziej rozwiniętych tego typu aplikacji w Unii Europejskiej. Liczne funkcjonalności, które planuje się wdrożyć w Europejskich Portfelach Tożsamości Cyfrowej, są już teraz dostępne dla użytkowników aplikacji mObywatel w kraju.
Funkcja przekazywania danych, prezentowania dokumentów mobilnych czy wbudowany w aplikację środek identyfikacji, którego można używać w usługach, aby potwierdzić tożsamość – to tylko kilka przykładów. Dzięki mObywatel, użytkownicy mogą już dziś korzystać z szerokiej gamy usług, od potwierdzania tożsamości w urzędach, przez korzystanie z e-recept, po dostęp do innych kluczowych dokumentów mobilnych.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Już niedługo z tych funkcjonalności będą mogli korzystać także użytkownicy Europejskich Portfeli Tożsamości Cyfrowej. To znaczący krok naprzód, który umocni Polskę jako lidera w dziedzinie cyfrowej transformacji w Europie, ułatwiając codzienne życie obywateli i rezydentów poprzez zaawansowane technologie cyfrowe.
Ile czasu na zmiany?
Choć przepisy rozporządzenia eIDAS 2 zaczną obowiązywać już 20 maja, to ich praktyczne wdrożenie zależy od tego, kiedy Komisja Europejska przyjmie akty wykonawcze do rozporządzenia. Już pod koniec tego roku poznamy niektóre z nich, w tym przepisy dotyczące wymagań technicznych dla portfeli. Od tego czasu państwa członkowskie UE i Ukraina będą miały dwa lata na zbudowanie i wdrożenie swoich portfeli.
Wdrożenie i doskonalenie Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej to jeden z priorytetów polskiego rządu. Ministerstwo Cyfryzacji, współdziałając z Centralnym Ośrodkiem Informatyki, planuje przeprowadzić wkrótce konsultacje publiczne dotyczące dostosowania mObywatela do wymogów Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej oraz wdrożenia pozostałych wymogów z rozporządzenia eIDAS 2.
Te konsultacje mają na celu zebranie opinii i sugestii od obywateli oraz ekspertów, aby mObywatel był w pełni zgodny z nowymi europejskimi standardami. Wspólne działania polskich instytucji rządowych i konsultacje z obywatelami będą kluczowe dla skutecznego wdrożenia tych zmian. Nowe przepisy i technologie przyniosą ze sobą wiele korzyści, ale także wyzwań, które będą wymagały ścisłej współpracy na wielu poziomach administracyjnych.
Ruszają konsultacje społeczne unijnego rozporządzenia Cyber Resilience Act Michał Górecki
Dzięki temu procesowi Polska ma szansę umocnić swoją pozycję jako lidera w dziedzinie cyfrowej transformacji, oferując swoim obywatelom zaawansowane i bezpieczne rozwiązania technologiczne. W najbliższych latach mObywatel może stać się wzorem dla innych krajów UE, pokazując, jak skutecznie implementować i wykorzystać nowoczesne technologie w codziennym życiu.
Zainteresowani tą tematyką mogą zapoznać się z postępem prac nad specyfikacjami technicznymi dla Europejskich Portfeli Tożsamości Cyfrowej na GitHubie Komisji Europejskiej.
Zdjęcie: Ministerstwo Cyfryzacji
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?