Unia Europejska chce bezpiecznego Internetu Rzeczy (IoT)

Projekt „Ustawy o Cyberodporności” przygotowany przez Komisję Europejską ma narzucić na producentów sprzętów łączących się internetem wytyczne w zakresie dodatkowych zabezpieczeń związanych z bezpieczeństwem. Firmy, które się do nich nie zastosują, muszą się liczyć z wielomilionowymi karami. 

  • Anna Malinowska
  • /
  • 21 września 2022

Co to jest Cyber Resilience Act? 

Cyber Resilience Act to proponowany przez Komisję Europejską pakiet przepisów, które mają podnieść bezpieczeństwo urządzeń, które wykorzystują m.in. technologię Internetu Rzeczy (IoT). Nowe rozwiązana mają również dotyczyć programów komputerowych dystrybuowanych na unijnym rynku. 

Proponowane przepisy przewidują, że odpowiedzialność producenta za cyberbezpieczeństwo produktu łączącego się z siecią, będzie ciążyło na producencie przez cały czas jego działania. Prawo unijne ma zagwarantować także darmowe oraz automatyczne aktualności. 

Ścieżka legislacyjna dla Cyber Resilience Act jest jasna. Projekt trafi teraz do Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej. Przepisy przejściowe zakładają dwuletni okres dostosowawczy dla producentów sprzętu działającego w oparciu o technologię IoT. 

Internet Rzeczy w Polsce — gdzie funkcjonują już rozwiązania?Internet Rzeczy w Polsce — gdzie funkcjonują już rozwiązania?Mikołaj Frączak

Obowiązek szyfrowania danych

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Bruksela chce, by w każdym przypadku, w którym urządzenie będzie miało dostęp do danych wrażliwych, będzie konieczne zastosowanie technologii szyfrowania. Ponadto, producenci będą musieli przeprowadzać testy swoich produktów, także pod kątem podatności na ataki cyberprzestępców. 

Internet Rzeczy poza kontrolą?

Eksperci zwracają uwagę, że w wielu przypadkach sprzęt oraz oprogramowanie działające w ramach technologii internetu rzeczy, nie jest regulowania przepisami, normami, czy innymi wytycznymi, które byłyby wiążące dla producentów. 

Problem może być jednak szerszy. Jak szacuje KE, zarówno sprzęt jak i oprogramowanie coraz częściej pada ofiarą skutecznych cyberataków. Roczny koszt cyberprzestępczości szacowany jest na 5,5 mld euro. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!