Internet Rzeczy w Polsce - gdzie funkcjonują już rozwiązania?

Autonomiczne roboty i innowacyjne technologie z Politechniki Gdańskiej decydują o skutecznym działaniu i bezpieczeństwie w Porcie Gdańsk i Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 5 grudnia 2021

System internetu rzeczy w porcie i w porcie lotniczym

Politechnika Gdańska rok temu podpisała kolejne umowy o współpracy w ramach międzynarodowego projektu InSecTT. Dzięki porozumieniu z Portem Morskim Gdańsk i Portem Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy u obydwu partnerów wdrażane będą autorskie technologie naukowców PG, w tym innowacyjne systemy Internetu Rzeczy, wspierane przez algorytmy sztucznej inteligencji.

Współpraca umożliwi poprawę bezpieczeństwa, ograniczanie kosztów i wsparcie efektywności działań obydwu portów.Projekt InSecTT (Intelligent Secure Trustable Things), którego łączna wartość to ok. 44 mln euro, to międzynarodowa inicjatywa badawcza powstała w oparciu o program Horyzont2020. W jej skład wchodzą najważniejsze firmy i instytucje naukowe z całej Europy, które rozwijają bezpieczne systemy IoT (tzw. Internetu Rzeczy), wspierane rozwiązaniami z zakresu sztucznej inteligencji.

PG jest jednym z liderów obszaru wdrożeń w tym projekcie, a także dostawcą komponentów i autorskich rozwiązań technologicznych. Wcześniej, na początku lipca, naukowcy PG z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej (Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG) oraz władze wydziału zawarli umowę o współpracy w tym projekcie z Urzędem Morskim w Gdyni. Teraz do grona partnerów dołączyły jeszcze: Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy oraz Port Morski Gdańsk, z którymi porozumienia podpisane zostały kolejno 12 i 13 sierpnia 2020 r.

Polkomtel łączy się z Aero2. Co to oznacza dla klientów?Polkomtel łączy się z Aero2. Co to oznacza dla klientów?Michał Górecki

Bezpieczeństwo i czas reakcji są kluczowe

W gdańskim porcie lotniczym, tak jak w każdym lotnisku na świecie, często dochodzi do nietypowych i niespodziewanych sytuacji, a reakcja na nie jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania portu. I właśnie na tym polu gdańskie lotnisko wspomogą technologie i naukowcy z PG.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jednym z zaproponowanych przez nas rozwiązań są niewielkie, autonomiczne roboty inspekcyjne, które są wyposażone w odpowiednie czujniki, lidary, radary, kamery wizyjne i kamery podczerwieni, i które będą w stanie dostarczyć wiele dodatkowych informacji obsłudze lotniska. Dzięki temu osoby odpowiedzialne za utrzymanie bezpieczeństwa na lotnisku będą mogły błyskawicznie dowiedzieć się o wykryciu wszelkich anomalii, takich jak np. uszkodzone ogrodzenie, czy wtargnięcie na teren lotniska osoby niepożądanej.

W kierunku poprawiania efektywności

Z kolei Port Morski w Gdańsku jest jednym z kluczowych portów na Bałtyku i w sierpniu 2020 roku awansował również do pierwszej dwudziestki portów europejskich. Zaproponowane przez Politechnikę Gdańską rozwiązania wpisują się w aktualne trendy budowania przewag w obszarach portowych poprzez zastosowanie technologii cyfrowych.Rozwijane systemy energooszczędnych sensorów i znaczników dla rozwiązań IoT mogą być instalowane w różnych miejscach infrastruktury portowej. Dostarczą ogromnych ilości danych, które analizowane będą m.in. z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji.

Źródło: Politechnika Gdańska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!