Inteligentny asystent prędkości od 2022 roku. Jak działa ten system?

W przyszłym roku Unia Europejska będzie miała zdecydowanie najbardziej rygorystyczne normy bezpieczeństwa pojazdów na świecie. Jednym z nich będzie Intelligent Speed Assistance.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 8 grudnia 2021

Czym jest Intelligent Speed Assistance?

Intelligent Speed Assistance to nic innego jak system, który pozwala na unikanie przekraczania dozwolonej prędkości. Automatycznie dostosowuje prędkość samochodu do ograniczeń odczytanych z rozpoznanych znaków drogowych. Inteligentny asystent prędkości będzie montowany we wszystkich nowych typach pojazdów w UE od 2022 r.

Gdzie będzie zainstalowany Inteligentny asystent prędkości?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

ETSC (European Transport Safety Council – Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu) w czerwcu 2021 roku zakomunikowała zatwierdzenie przez państwa członkowskie UE norm technicznych dotyczących inteligentnego asystenta prędkości (Intelligent Speed Assistance – ISA), co otwiera drogę do zainstalowania tej technologii we wszystkich nowych modelach pojazdów sprzedawanych w Unii Europejskiej od przyszłego roku.

Jakie są wymagania ws. inteligentnego asystenta prędkości

Wymagania pozwalają na zamontowanie kilku różnych rodzajów systemów ISA. Zgodnie z prawem, każdy rodzaj systemu musi być przewidywalny i umożliwiać kierowcy wyłączenie systemu na czas trwania bieżącej podróży. Najbardziej podstawowy z dozwolonych systemów obejmuje jedynie ostrzeżenie dźwiękowe, które rozpoczyna się kilka chwil po przekroczeniu przez pojazd dozwolonej prędkości i rozbrzmiewa przez maksymalnie pięć sekund.

Voiceboty? Konsumenci chcą z nich korzystaćVoiceboty? Konsumenci chcą z nich korzystaćMikołaj Frączak

Jakie są obowiązki producentów w kwestii inteligentnego asystent prędkości

Projekt wymagań stwierdza, że producenci samochodów będą musieli raportować zbiorcze, anonimowe dane na temat tego, jak systemy ISA są używane i czy są wyłączane przez kierowców. Dwa lata po wejściu w życie przepisów powinno być możliwe sprawdzenie, w oparciu o rzeczywiste dane, które systemy są najbardziej skuteczne. Ma być to dobrą okazją do wyciągnięcia wniosków i skutecznego zareagowania w celu udoskonalenia technologii w przyszłości.

Od kiedy samochody będą musiały być zaopatrzone w inteligentnego asystent prędkości

W 2022 roku Unia Europejska będzie miała zdecydowanie najbardziej rygorystyczne normy bezpieczeństwa pojazdów na świecie z systemami takimi jak zaawansowane hamowanie awaryjne (AEB), asystent utrzymania pasa ruchu (ELKS), rozpoznawanie senności i rozproszenia uwagi oraz inteligentne wspomaganie prędkości (ISA). Do 2024 r. każdy nowy samochód sprzedawany w UE będzie musiał być wyposażony w te technologie.

Ograniczenie prędkości, ograniczenie śmiertelności na drogach

Najbardziej efektywne i cenione systemy są już dostępne na rynku od 2015 roku w kilku markach pojazdów. Wspomagają kierowców, zmniejszając moc silnika po osiągnięciu dozwolonej prędkości. Warto pamiętać, że kierowca może co prawda ominąć system, naciskając dalej na pedał przyspieszenia. Ale będzie to odnotowane w systemie. Taka możliwość jest konieczna, ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Szacuje się, że systemy, które interweniują w ten sposób, mogą zmniejszyć liczbę śmiertelnych ofiar wypadków drogowych o 20 procent.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!