Czy jak nie włączę Facebook Protect to serwis zablokuje mi konto?

Od 1 grudnia część użytkowników Facebooka dostaje powiadomienia o konieczności przejścia weryfikacji poziomu bezpieczeństwa konta poprzez Facebook Protect. Czym jest ta usługa i czy powinniśmy się obawiać zablokowania konta?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 9 grudnia 2021

Facebook Protect w Polsce

Facebook rozszerzył Facebook Protect o Polskę. Program bezpieczeństwa przeznaczony dla grup osób, które są bardziej narażone na złośliwe ataki hakerów. Dotyczy to w szczególności użytkowników takich jak obrońcy praw człowieka, dziennikarze i urzędnicy państwowi. Facebook Protect pomaga tym grupom osób zastosować silniejsze zabezpieczenia kont, takie jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe, oraz monitoruje potencjalne zagrożenia hakerskie.

Monit od Facebooka ws. Facebook Protect– co oznacza?

Twoje konto może być potencjalnie odwiedzane przez znacznie większą liczbę osób, dlatego wymagamy silniejszych zabezpieczeń. Facebook Protect to zaawansowany program zabezpieczeń, który ułatwi ochronę kont takich jak Twoje. Włącz funkcję Facebook Protect — tu konkretna data — po tym terminie utracisz dostęp do swojego konta na Facebooku, dopóki jej nie włączysz.

Jeśli otrzymaliście taką wiadomość od Facebooka, to znaczy, że Wasze konto jest bardzo narażone na ataki hakerów i musicie zwiększyć jego bezpieczeństwo. Facebook wybrał Was do programu Facebook Protect, aby poprawić Wasze zabezpieczenia.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Polski wątek w „Facebook papers”. Serwis wywołał społeczną wojnę w naszym krajuPolski wątek w „Facebook papers”. Serwis wywołał społeczną wojnę w naszym krajuMichał Górecki

Co zrobić, żeby wziąć udział w programie Facebook Protect?

Nie musisz nic robić, chyba że otrzymasz powiadomienie na Facebooku, że możesz się zarejestrować. Wtedy wystarczy kliknąć przycisk — Włącz — a Facebook sam poprowadzi Was przez odpowiednie ustawienia. Przede wszystkim sprawdzi, jaką siłę ma Wasze hasło. Jeśli okaże się zbyt słabe, trzeba będzie je zmienić.

Ponadto Facebook sprawdzi, czy macie włączone uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Ta opcja, zwłaszcza przy użyciu aplikacji uwierzytelniających innych firm znacznie poprawia bezpieczeństwo kont internetowych. W tej chwili każdy może zarejestrować się w uwierzytelnianiu dwuskładnikowym i każdy powinien.

Facebook po raz pierwszy przetestował usługę Facebook Protect w 2018 r. i rozszerzył ją przed wyborami w USA w 2020 r. Globalną ekspansję rozpoczął we wrześniu tego roku. Od tego czasu w usłudze Facebook Protect włączono ponad 1,5 miliona kont, z czego prawie 950 000 nowo zarejestrowanych kont w uwierzytelnianiu dwuskładnikowym. Jest na dobrej drodze, aby do końca roku rozszerzyć program na ponad 50 krajów, w tym Stany Zjednoczone, Indie i Portugalię.

Obowiązkowe zabezpieczenia dla większości docelowych osób

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to ważna funkcja, ale była historycznie niedostatecznie wykorzystywana w Internecie — nawet przez osoby, które są bardziej narażone na ataki złośliwych hakerów, takich jak dziennikarze, aktywiści, kandydaci polityczni i inni.

W ramach usługi Facebook Protect serwis pracował nad tym, aby rejestracja i korzystanie z uwierzytelniania dwuskładnikowego było jak najbardziej bezproblemowe dla tych grup osób, zapewniając lepsze wrażenia użytkownika i wsparcie. Z uwierzytelnienia dwuetapowego mogą oczywiście skorzystać także pozostali użytkownicy, poza programem Facebook Protect. Warto to zrobić, aby ochronić swoje konto na Facebooku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!