Czym jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe i jak działa na Facebooku?

Coraz więcej serwisów czy aplikacji decyduje się na dwustopniową weryfikację, aby chronić siebie, swoje oprogramowanie, ale przede wszystkim profile i dane swoich klientów. W podobnym kierunku podąża także Facebook.

  • Michał Górecki
  • /
  • 9 grudnia 2021

Czym jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe?

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to funkcja zabezpieczeń, która pomaga chronić Wasze konto na Facebooku oraz hasło. Po skonfigurowaniu uwierzytelniania dwuskładnikowego wymagane jest wprowadzenie specjalnego kodu logowania lub potwierdzenie próby zalogowania za każdym razem, gdy ktoś spróbuje uzyskać dostęp do Facebooka z nieznanej przeglądarki lub nierozpoznanego urządzenia mobilnego. Powiadomienia możecie otrzymywać także za każdym razem, gdy ktoś spróbuje zalogować się z nieznanej przeglądarki lub nierozpoznanego urządzenia mobilnego.

Jak włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe na Facebooku?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Aby włączyć opcję uwierzytelniania dwuskładnikowego lub zarządzać nią należy przejść do menu ustawień Bezpieczeństwo i logowanie, a następnie przewinąć listę w dół do opcji Używaj uwierzytelniania dwuskładnikowego i kliknąć Edytuj. Następnie użytkownik musi wybrać metodę zabezpieczającą, którą chce dodać, i postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Jakie metody uwierzytelniania dwuskładnikowego na Facebooku można wybrać?

Podczas konfigurowania uwierzytelniania dwuskładnikowego na Facebooku pojawi się monit o wybranie jednej z trzech metod zabezpieczających. Będzie to dotknięcie klucza zabezpieczeń na kompatybilnym urządzeniu, wprowadzanie kodów logowania z zewnętrznej aplikacji uwierzytelniającej lub przesyłanie wiadomości SMS z kodami w telefonie komórkowym.

Jak usunąć konto na Facebooku?Jak usunąć konto na Facebooku?Michał Górecki

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe na Facebooku – na co uważać?

Jeżeli używana przeglądarka lub urządzenie mobilne nie są zapisane, po włączeniu uwierzytelniania dwuskładnikowego pojawi się prośba, aby to zrobić. Dzięki temu nie trzeba podawać kodu zabezpieczeń przy kolejnym logowaniu. Nie wybieraj nigdy opcji Zapisz tę przeglądarkę, jeśli chcesz korzystać z komputera publicznego, do którego mają dostęp także inne osoby np. w bibliotece, w szkole, u znajomych.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe a dane

Facebook musi zachować dane Waszego komputera i przeglądarki, aby mogły zostać rozpoznane przy następnym logowaniu. Niektóre funkcje przeglądarki blokują tę możliwość. Jeśli korzystacie z funkcji przeglądania prywatnego lub przeglądarka została skonfigurowana tak, aby czyścić historię przy każdym zamknięciu, konieczne może być wpisywanie kodu podczas każdego logowania.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe – jak skonfigurować

Aby skonfigurować uwierzytelnianie dwuskładnikowe z wykorzystaniem wiadomości SMS, możesz użyć numeru telefonu komórkowego, który już został dodany do konta, lub dodać nowy numer.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe a Facebook Protect

Facebook rozszerzył Facebook Protect o Polskę. Program bezpieczeństwa przeznaczony dla grup osób, które są bardziej narażone na złośliwe ataki hakerów. Dotyczy to w szczególności użytkowników takich jak obrońcy praw człowieka, dziennikarze i urzędnicy państwowi. Facebook Protect pomaga tym grupom osób zastosować silniejsze zabezpieczenia kont, takie jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe, oraz monitoruje potencjalne zagrożenia hakerskie. Od 1 grudnia część użytkowników Facebooka dostaje powiadomienia o konieczności przejścia weryfikacji poziomu bezpieczeństwa przez tę usługę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!