Internet Rzeczy w polskich szpitalach: Technologia znajdzie specjalistyczny sprzęt

Zagubiony sprzęt w szpitalach nie będzie już problemem. Dzięki technologii, o której informuje Politechnika Gdańska, łatwo będzie można zlokalizować każde urządzenie na terenie szpitala.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 5 grudnia 2021

W poszukiwaniu zagubionego sprzętu

Specjalistyczna aparatura służąca do badań przy łóżkach pacjentów, przenośne urządzenia do rentgena lub EKG, czy nawet wózki inwalidzkie — przeszukiwanie szpitala w celu znalezienia odpowiedniego sprzętu medycznego sprawia, że personel medyczny traci często mnóstwo czasu, który można by spożytkować na pomoc pacjentom. Dzięki technologii naukowców z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej PG uda się jednak zniwelować ten problem.

Politechnika Gdańska informowała o podpisaniu umowy ze spółką Copernicus Sp. z o. o. w Gdańsku, dotyczącej przekazania medykom innowacyjnego systemu lokalizacji wewnątrzbudynkowej. System jest efektem wieloletnich prac badawczo-rozwojowych naukowców z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG, którzy opracowali algorytmy i przygotowali urządzenia zawierające tzw. anteny rekonfigurowalne — umożliwiające lokalizowanie poszczególnych obiektów z bardzo wysoką dokładnością.

– Nadrzędnym celem systemu jest stworzenie jak największych oszczędności czasowych po stronie pracowników medycznych, aby mogli oni jak najwięcej czasu poświęcić pacjentom – powiedział dr hab. Łukasz Kulas, prof. PG, koordynator Centrum Technologii Cyfrowych PG i zarazem kierownik projektu. – Pomoże pracownikom medycznym szybko odnajdować sprzęt medyczny, który jest niezbędny w ich pracy.

System już działa w szpitalach

System opracowany przez naukowców z PG doczekał się już wielu publikacji w renomowanych, światowych czasopismach naukowych, ale jak do tej pory był testowany wyłącznie na terenie kampusu uczelni. Dzięki podpisanej umowie ze spółką Copernicus, naukowcy z PG przeprowadzą pilotażową instalację systemu na terenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) w Szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie.

Polkomtel łączy się z Aero2. Co to oznacza dla klientów?Polkomtel łączy się z Aero2. Co to oznacza dla klientów?Michał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Dla szpitala nie oznacza to żadnych kosztów, ponieważ pilotaż zostanie sfinansowany w ramach projektu InSecTT (służącego m.in. rozwojowi prac badawczych nad technologiami Internetu Rzeczy oraz Sztucznej Inteligencji), realizowanego przez PG w ramach programu Horyzont 2020.

Kolejne zastosowania: hospicja, domy opieki, porty i lotniska

Oszczędność czasu, usprawnienie procedur medycznych i poprawa bezpieczeństwa pacjentów i personelu szpitala podczas pandemii to niejedyne cechy systemu przekazanego gdańskiemu szpitalowi przez naukowców PG. Posiada on bowiem również dedykowaną aplikację, która umożliwia taką konfigurację systemu, aby medycy otrzymywali powiadomienia w przypadkach, gdy konkretne jednostki sprzętu medycznego opuszczą obszar, w którym powinny przebywać. Ograniczy to więc też liczbę kradzieży i nieuprawnionego użycia sprzętu.

Naukowcy z PG rozważają też wykorzystanie systemu lokalizacji na innych polach opieki zdrowotnej, np. w hospicjach i domach spokojnej starości, gdzie zdarzają się problemy nie tylko z lokalizacją sprzętu, ale też samych pacjentów i podopiecznych danego ośrodka. Proponowane rozwiązania będą wdrażane także w branżach przemysłowych, np. w portach morskich i lotniczych.Pilotażowe wdrażanie systemu w Szpitalu św. Wojciecha rozpoczęło się na początku listopada, a zakończenie całości instalacji nastąpiło w czerwcu 2021 r.

Źródło: Politechnika Gdańska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!