Co jaki czas musisz powtarzać szkolenie BHP dla pracowników?

Bezpieczeństwo i higiena pracy to kluczowe zagadnienia, które każdy pracodawca musi brać pod uwagę, dbając o dobro swoich pracowników. Jednak czy wiesz, co jaki czas należy odświeżać wiedzę pracowników na temat BHP?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 9 lutego 2024

Szkolenie BHP na start

Przed rozpoczęciem pracy na danym stanowisku każdy pracownik musi przejść specjalne szkolenie wstępne BHP. Dzięki temu poznaje podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dowiaduje się, jak unikać wypadków i jak udzielać pierwszej pomocy w razie potrzeby.

1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Na początek odbywa się ogólne szkolenie, które obejmuje przepisy dotyczące pracy zawarte w Kodeksie pracy, regulaminie firmy oraz zasadach BHP. 

Po takim ogólnym instruktażu następuje specjalistyczne szkolenie dotyczące konkretnego stanowiska pracy. Tutaj pracownik dowiaduje się o wszystkich zagrożeniach, jakie mogą występować na danym stanowisku, np. niebezpieczne substancje czy warunki pracy. Uczy się też, jak się przed nimi chronić i jak bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki.

Co obejmuje szkolenie BHP wstępne?

Takie szkolenia są obowiązkowe dla nowo zatrudnionych pracowników, ale także dla studentów odbywających praktyki oraz uczniów uczących się zawodu. Jeśli pracownik zmienia stanowisko, również musi przejść przez szkolenie wstępne dostosowane do nowych warunków pracy.

Jeśli ktoś pracuje na kilku różnych stanowiskach, musi przejść szkolenie wstępne dla każdego z nich, żeby być świadomym zagrożeń z nimi związanych.

Czas ważności szkolenia wstępnego zależy od stanowiska pracy. Osoby kierujące pracownikami muszą odświeżać wiedzę co pół roku, podczas gdy pracownicy biurowi czy techniczni – co rok.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak działają szkolenia okresowe BHP?

Szkolenia okresowe mają na celu aktualizowanie i umocnienie wiedzy oraz umiejętności z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. To także okazja do zapoznania się z nowymi technologiami i sposobami organizacji pracy w tej dziedzinie.

Takie szkolenia są obowiązkowe dla różnych grup pracowników:

  • Szefowie i osoby nadzorujące pracowników;

  • Pracownicy wykonujący prace fizyczne;

  • Pracownicy zajmujący się projektowaniem, konstruowaniem maszyn i urządzeń technicznych, a także organizacją produkcji;

  • Osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i higienę pracy oraz inne związane z tą sferą;

  • Pracownicy biurowi;

  • Inne osoby, których praca niesie ze sobą ryzyko dla zdrowia lub bezpieczeństwa, lub które mają obowiązki związane z BHP;

  • Pierwsze szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami powinno odbyć się w ciągu 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy na danym stanowisku. Pozostali pracownicy powinni uczestniczyć w takim szkoleniu w ciągu roku od rozpoczęcia pracy na danym stanowisku.

Te szkolenia mogą być organizowane przez pracodawców lub przez specjalne placówki jak chociażby szkoły, stowarzyszenia czy przedsiębiorstwa specjalizujące się w dziedzinie BHP.

BHP podczas pracy zdalnejBHP podczas pracy zdalnejMikołaj Frączak

Po zakończeniu szkolenia odbywa się egzamin, który sprawdza, czy uczestnik przyswoił sobie wiedzę z programu szkolenia oraz czy potrafi stosować przepisy i zasady BHP w praktyce.

Ile ważne jest szkolenie BHP?

Szkolenie okresowe należy przeprowadzić regularnie, aby pracownicy byli świadomi zasad BHP. Ich częstotliwość zależy od rodzaju pracy i ryzyka z nią związanej.

Dla pracowników na stanowiskach, gdzie praca jest szczególnie niebezpieczna, szkolenie powinno odbywać się co najmniej raz w roku. Dla tych pracujących w mniej „narażonych” miejscach pracy wystarczy raz na 3 lata.

Osoby kierujące pracownikami, w tym kierownicy, mistrzowie, brygadziści, a także pracownicy inżynieryjno-techniczni, służba BHP oraz inne osoby związane z tą tematyką, powinny uczestniczyć w szkoleniu co 5 lat. Natomiast dla pracowników na stanowiskach administracyjno-biurowych szkolenie wystarczy raz na sześć lat.

Jeśli rodzaj pracy przynosi większe ryzyko, pracodawca musi dostosować harmonogram szkoleń. W takim przypadku szkolenia należy przeprowadzić szybciej, nawet co pół roku, jeśli to konieczne.

Warto też zauważyć, że pracownikom zatrudnionym na stanowiskach administracyjno-biurowych, gdzie ryzyko jest niskie, może nie być wymagane szkolenie okresowe, chyba że ocena ryzyka zawodowego wskaże, że jest to potrzebne.

Kto jest zwolniony z okresowego szkolenia BHP?

Osoby, które mają aktualne potwierdzenie odbycia wymaganego szkolenia okresowego w poprzedniej pracy, mogą być zwolnione z jego ponowienia w nowej firmie.

Kto może być zwolniony ze szkolenia okresowego BHP?Kto może być zwolniony ze szkolenia okresowego BHP? Joanna Gościńska

Jeśli ktoś przeszedł szkolenie okresowe na jednym stanowisku i teraz przenosi się na inne, również może być zwolniony z jego powtórzenia. Warunkiem jest, aby program na poprzednim stanowisku był podobny do tego obowiązującego na nowym.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!