Co to jest konto na selfie? Czy usługa zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa? Odpowiadamy!

Konto na selfie to nowoczesna metoda otwierania rachunku bankowego, która zyskuje na popularności dzięki swojej prostocie i wygodzie. Banki oferują coraz więcej usług umożliwiających zdalne zarządzanie finansami. Z tego artykułu dowiesz się czym jest konto na selfie, jakie korzyści i ewentualne wady niesie ze sobą ta usługa oraz jak przebiega proces jego zakładania. Odpowiemy też, czy jest to rozwiązanie bezpieczne!   

 • Redakcja politykabezpieczenstwa.pl
 • /
 • 17 kwietnia 2024

Co to jest konto na selfie?

Jest to rodzaj rachunku bankowego, który można otworzyć zdalnie, wykorzystując technologię rozpoznawania twarzy, którą można przyrównać na przykład do FaceID od Apple. Proces zakładania konta opiera się na wykonaniu fotografii (selfie) oraz zdjęcia dokumentu tożsamości za pomocą smartfona lub komputera. 

Dzięki zastosowaniu zaawansowanych algorytmów bank jest w stanie szybko, bo w zaledwie kilka minut, zweryfikować tożsamość klienta i otworzyć dla niego konto bez konieczności fizycznej wizyty w oddziale banku. To ogromne ułatwienie oraz oszczędność czasu. Sporo użytecznych informacji o koncie na selfie znajdziesz na Fintechportal.pl

Jakie są zalety takich kont?

Poza wspomnianą już oszczędnością czasu można wskazać jeszcze na kilka innych korzyści dla osób, które chcą szybko założyć rachunek w banku, by na przykład skorzystać z atrakcyjnej promocji, która niebawem się kończy. Wśród tych najważniejszych trzeba wskazać na:

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

 • wygodę – jest to bardzo przyjazna dla użytkowników, a jednocześnie szybka weryfikacja tożsamości, którą można przeprowadzić z dowolnego miejsca na świecie, gdzie mamy dostęp do internetu;
 • bezpieczeństwo – algorytmy są już tak zaawansowane, że świetnie radzą sobie m.in. z oszustwami bazującymi na deepfake czy na podszywaniu się pod osobę, której ukradziono dowód osobisty.

Czy konta na selfie mają jakieś wady?

Tak, jednak pod wieloma względami można je uznać wręcz za zalety, a co najmniej za dodatkowe bufory bezpieczeństwa. Można tu wskazać na:

 • wymagania techniczne – dostęp do internetu, aktywacja kamery selfie oraz przejście kilku kroków, by potwierdzić tożsamość, może być problematyczna dla seniorów;
 • odgórnie narzucone limity transakcji – nie brakuje banków, które jednocześnie oferują tę technologię, ale do czasu fizycznego potwierdzenia tożsamości w oddziale, udostępniają tylko ograniczoną funkcjonalność platformy lub zmniejszają limity transakcyjne.

Jak założyć konto na selfie krok po kroku? 

Nie jest to zadanie zbyt skomplikowane. Można przyjąć, że powinna poradzić sobie z nim każda osoba, która jest w stanie umieszczać posty w mediach społecznościowych lub sprawdzać pocztę online. Poniżej prezentujemy krótki poradnik:

 1. Pobierz oficjalną aplikację banku – najlepiej, jeśli zainstalujesz ją ze sklepu Google Play (dla urządzeń z Androidem) lub App Store (dla smartfonów od Apple);
 2. Wypełnij formularz rejestracyjny, podaj niezbędne dane, jak adres, imię czy nazwisko;
 3. Przygotuj dokument ze zdjęciem (dowód osobisty, paszport), a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami, jakie będą wyświetlać się na ekranie komputera lub smartfona;
 4. Wybierz właściwy rodzaj konta, jaki Cię interesuje;
 5. Zaakceptuj warunki korzystania z konta i wykonaj tzw. logowanie aktywacyjne – banki często podają kod autoryzacyjny SMS-em lub na wskazany adres e-mail. 

Mimo tego, że cała procedura jest bardzo bezpieczna, nie zaleca się rejestracji konta z wykorzystaniem ogólnodostępnej, niezabezpieczonej sieci WiFi. W takiej sytuacji lepiej skorzystać ze swojego pakietu danych lub z sieci, która jest dostępna jedynie po podaniu hasła i oferuje choćby podstawowe szyfrowanie WPA2.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!