Co zrobić, jeśli padniesz ofiarą oszustwa typu phishing?

Zmiana hasła, logowanie dwuskładniowe, korzystanie z dobrych programów antywirusowych – to tylko niektóre sposoby na ochronę przed atakami phishingowymi. Jak jeszcze można minimalizować ryzyko?

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 5 października 2023

Jak zminimalizować szkody? 

Co się stanie, jeślidasz się nabrać na oszustwo e-mailowe ? Być może wysłałeśinformacje finansowe oszustowi lub kliknąłeś link, który zainstalował złośliweoprogramowanie na Twoim komputerze. Będziesz chciał działaćszybko. 

Jak wykryć phishing?Jak wykryć phishing?Joanna Gościńska


Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby zminimalizować szkody,jeśli odpowiedziałeś na oszustwo typu phishing.

Zmień swoje hasła

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Pamiętaj ozmianie haseł, których używasz do konta bankowego, karty kredytowej iinnych kont. Używaj długich i niepowtarzalnych haseł oraz kombinacji cyfr,liter i symboli, aby utrudnić złamanie tych haseł.

Włącz uwierzytelnianiedwuskładnikowe (2FA)

Rozważ włączenie 2FA, jeślijest dostępne. 2FA wymaga wprowadzenia drugiej informacji – takiej jak kodwysłany na smartfon – aby uzyskać dostęp do konta.

Powiadom biura informacjikredytowej

Odwiedź strony głównetrzech krajowych biur informacji kredytowej Experian, Equifax i TransUnion ipowiadom je, że padłeś ofiarą próby phishingu. Możesz zamrozić swójkredyt w każdym z biur, aby mieć pewność, że przestępcy nie będą mogliotworzyć nowych rachunków kredytowych ani zaciągnąć nowych pożyczek na Twojenazwisko.

Skontaktuj się zdostawcami kart kredytowych

Jeśli podałeś danekarty kredytowej, natychmiast skontaktuj się z dostawcami kartkredytowych. Mogą zamrozić Twój kredyt, aby zapobiec nieautoryzowanymzakupom. Mogą również współpracować z Tobą, aby ustalić, które zakupy naTwoich kontach są legalne, a które zostały dokonane przez przestępców.

Sprawdź swoje raportykredytowe

Zamów bezpłatnekopie raportów kredytowych na stronie AnnualCreditReport.com . Sprawdźdokładnie te raporty pod kątem nieznanej aktywności, aby upewnić się, że niktnie otworzył rachunków kart kredytowych ani pożyczek na Twoje nazwisko.

Sprawdź wyciągi zeswojej karty kredytowej

Zwracaj uwagę nawszelkie nieautoryzowane lub podejrzane obciążenia.

Zgłoś incydent

 Próbę phishingumożesz zgłosić Grupie Roboczej ds. zwalczania phishingu, przesyłając wiadomośće-mail dotyczącą phishingu na adres [email protected] . Jeśliotrzymasz wiadomość tekstową typu phishing, przekaż ją do SPAMU (7726).

Uruchom oprogramowanieantywirusowe

Uruchomienie oprogramowaniaantywirusowego może pomóc w przeskanowaniu urządzenia w poszukiwaniuzłośliwego oprogramowania, które mogło zainfekowaćkomputer. Oprogramowanie antywirusowe może również pomóc w usunięciuzłośliwego oprogramowania z urządzenia, zapewniając, że oszust nieszpieguje Twoich informacji ani nie wyrządza szkody Twojemu urządzeniu.

9(18) 2023 SECURITY MAGAZINE9(18) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Aby szybko zareagowaćna atak typu phishing, należy zastosować powyższe środki ostrożności i kierowaćsię najlepszą oceną podczas przeglądania Internetu i odpowiadania nawiadomości.

Kto jest celem atakówphishingowych?

Celem atakuphishingowego może być każdy. Phisherzy często atakują jak największąliczbę adresów e-mail, aby zwiększyć swoje szanse na sukces. Ataki phishingowesą często skuteczne, ponieważ wykorzystują ludzkie emocje. Na przykładwielu phisherów próbuje skłonić ofiary do szybkiej reakcji, informując je osytuacji emocjonalnej, która może skłonić osobę do szybkiego działania, niezdając sobie sprawy, że jest to oszustwo.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!