Cyfrowy komornik wkracza do gry. E-licytacje komornicze nieruchomości już działają

Wiele osób w Polsce korzysta z licytacji komorniczych, w celu zakupienia nieruchomości nieco taniej. Dzięki nowemu rozwiązaniu przygotowanemu przez Ministerstwo Sprawiedliwości dom czy mieszkanie z licytacji będzie można zakupić, nie wychodząc z domu.

  • Michał Górecki
  • /
  • 28 listopada 2021

Od kiedy można korzystać z e-licytacji komorniczych

Z elektronicznych licytacji komorniczych nieruchomości można korzystać od 6 listopada 2021 roku. Nowoczesne rozwiązanie cieszy się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy o rosnąca liczba zgłoszeń nieruchomości do przetargów na portalu elicytacje.komornik.pl. Licytacje online znacznie przyspieszają egzekucję z nieruchomości, wykluczają zmowy między licytantami i zapewniają transparentność postępowania oraz bezpieczeństwo jego uczestników.

Kto zyska na e-licytacjach komorniczych

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

E-licytacje komornicze nieruchomości to jedna z wielu ważnych technologicznych zmian wprowadzonych w roku 2021 – obok takich systemów jak e-KRS czy e-doręczenia. Wprowadzone w ramach nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego e-licytacje komornicze nieruchomości, otwierają nowe perspektywy przed uczestnikami postępowań.Ułatwiają znalezienie nabywców nieruchomości i uzyskanie najwyższej ceny. Umożliwiają wygodne dotarcie do oferty i uwalniają od zmory zmów cenowych. Zapewniają także bezpieczeństwo sanitarne w czasie pandemii.

Jak przebiega e-licytacja

Warunkiem udziału w przetargu elektronicznym jest utworzenie indywidualnego konta w systemie teleinformatycznym. Czynność jest prosta i nie wymaga dużo czasu. Ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości zamieszcza się na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej (elicytacje.komornik.pl) co najmniej dwa tygodnie przed terminem licytacji.Przetarg odbywa się wyłącznie na wniosek wierzyciela. W przypadku prowadzenia egzekucji przez kilku wierzycieli jest prowadzony na wniosek jednego z nich.

Zasady legalnego przetwarzania danych osobowych przez firmy windykacyjneZasady legalnego przetwarzania danych osobowych przez firmy windykacyjneDorota Kraskowska

Kto wygrywa e-licytację komorniczą?

W obwieszczeniu o licytacji, które zamieszcza komornik, każdy może zapoznać się z opisem i oszacowaniem nieruchomości. Nie pojawia się imię i nazwisko dłużnika. Ujawnienie tych danych prowadziłoby do stygmatyzacji osoby, która znalazła się w trudnej sytuacji.W licytacji można wziąć udział po zalogowaniu na indywidualne konto w systemie. Przetarg trwa przez tydzień, co pozwala to na uzyskanie możliwie najwyższej ceny ze sprzedaży nieruchomości. Aby zapewnić dostępność licytantom, komornik wyznacza taki termin przetargu, aby rozpoczęcie i zakończenie przypadało pomiędzy godziną 9-14 w dni robocze. Przetarg wygrywa licytant, którego oferta była najwyższa w chwili zakończenia przetargu.

E-licytacje komornicze nieruchomości – niższe koszty postępowań

W e-licytacjach bez wychodzenia z domu mogą brać udział osoby z całej Polski. Nowe rozwiązania przyśpieszają egzekucję z nieruchomości. Zapewniają licytantom komfort i lepsze warunki do podjęcia przemyślanej decyzji. System pozwala także na znaczące obniżenie kosztów postępowania egzekucyjnego, eliminując koszty podróży uczestników postępowania i opłaty za doręczenia. W dobie pandemii zapewnia bezpieczeństwo sanitarne wszystkim uczestnikom postępowania.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!