Czy trzeba mieć ze sobą prawo jazdy w samochodzie?

Przez dekady, policja podczas kontroli, za brak prawa jazdy mogła ukarać nas mandatem. Czy dziś, w erze cyfryzacji, trzeba mieć ze sobą prawo jazdy w samochodzie? O czym warto pamiętać podczas kontroli?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 1 czerwca 2021

Czy bezterminowe prawo jazdy dla kierowców wciąż jest wydawane?

Osoby starsze, które zdawały prawo jazdy pod koniec XX wieku lub w pierwszych latach XXI wieku zazwyczaj uzyskiwały dokument bezterminowy, czyli — mówiąc w pewnym uogólnieniu — na całe życie lub do jego zatrzymania przez odpowiednie służby.

Obecnie odchodzi się od tej praktyki. Już wcześniej osoby, które miały okulary, zwykle uzyskiwały prawo jazdy na określony czas, na przykład na dziesięć czy piętnaście lat. Z biegiem czasu taka ważność prawa jazdy stała się bardzo powszechna, wręcz obowiązkowa, dla wszystkich.

W tym gronie trzeba wymienić też tych kierowców, którzy nie mają żadnych wad wzroku czy przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdu. Skutkuje to tym, że jeśli kierujący utraci przywilej kierowania pojazdem, to dokument może zostać zmodyfikowany i stać się prawem jazdy terminowym.

Kto może skontrolować prawo jazdy?

Wbrew obiegowej opinii, niewiele służb ma przywilej sprawdzania naszego prawa jazdy. Można tu wskazać na przykład na policjantów, funkcjonariuszy straży miejskich, a także na funkcjonariuszy straży granicznej czy służby celnej. 

Urządzenia mobilne. Jak ochronić je przed kradzieżą?Urządzenia mobilne. Jak ochronić je przed kradzieżą?Martyna Kowalska

Dość ciekawe umocowano Żandarmerię Wojskową. Z do zasady może ona skontrolować prawo jazdy, jednak tylko na terenach będących w zarządzie wojska, a więc na przykład na terenie baz czy poligonów. Dlaczego więc czasem na drogach spotyka się patrole mieszane, w skład których wchodzi funkcjonariusz policji i żandarmerii?

Ustawodawca pozwala takim służbom na przeprowadzenie kontroli, argumentując, że w tej sytuacji osobą sprawdzającą dokument jest przecież funkcjonariusz policji. Jeśli dopilnujemy tego, aby to właśnie pracownik tej służby sprawdzał nasz dokument, to wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy w samochodzie trzeba mieć ze sobą prawo jazdy?

Nie ma już takiej konieczności. Ma mocy ustawy z 5 grudnia 2020 roku, nie ma konieczności posiadania takiego dokumentu przy sobie. Baza praw jazdy w Polsce została zdigitalizowana, w wyniku czego funkcjonariusz ma dostęp do naszego dokumentu z poziomu systemu, do którego dostęp ma na przykład policja.

Funkcjonariusz ma wgląd do takich informacji jak data ważności dokumentu, jego kategorii, a także ewentualnych uwag, na przykład konieczności prowadzenia samochodu w okularach. Można też tam znaleźć informacje o historii kierowcy, wliczając w to grono na przykład wcześniejsze kary nałożone przez służby, które były wyrażone w punktach karnych.

Jeśli utraciliśmy prawko za przekroczenie ilości punktów lub na przykład za jazdę pod wpływem alkoholu, to takie dane również znajdują się w bazie. W praktyce oznacza to, że policja ma dostęp do wszystkich kluczowych informacji, w tym także do tych o naszym pojeździe. Pamiętajmy też o tym, że dowód rejestracyjny również jest teraz dostępny w wersji zdigitalizowanej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!