Czym jest CERT Pocztowy?

Poczta Polska to państwowa firma, która dostarcza nam przesyłki i listy. Działa w niej CERT Pocztowy. W tym dziale znajdziemy zespół specjalistów, którzy mają za zadanie ochraniać Pocztę Polską i jej usługi przed cyberprzestępczością i zagrożeniami, które ona niesie.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 9 stycznia 2023

Za co odpowiada CERT Pocztowy? 

Poczta Polska to wciąż jedna z najpopularniejszych firm, które zajmują się dostarczaniem listów i paczek. Jest to firma państwowa, z tego powodu korzysta z niej cała polska administracja. Dlatego tak istotne jest bezpieczeństwo działania tej instytucji. 

Poczta Polska ostrzega klientów przed kampanią phishingowąPoczta Polska ostrzega klientów przed kampanią phishingowąMikołaj Frączak

Zespół CERT w Poczcie Polskiej funkcjonuje jako dział Pionu Informatyki i Telekomunikacji Poczty Polskiej. Ma on szereg istotnych zadań. Jednym z nich jest stałe monitorowanie cyberzagrożeń i szybkie reagowanie na incydenty zagrażające cyberbezpieczeństwu. Można je zgłaszać poprzez przesłanie zgłoszenia na adres e-mail: [email protected]. Wiadomości można szyfrować specjalnym kluczem OpenPGP, który jest dostępny TUTAJ.

Jakie incydenty zgłaszać do CERT-u Pocztowego? 

Każdy z nas swoją codzienną czujnością może wpływać na bezpieczeństwo internetu. Warto zgłaszać wszelkiego rodzaju niebezpieczne działania do odpowiednich służb. Do CERT-u Pocztowego należy zgłaszać:

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

  • zdarzenia, które są związane ze strukturą informatyczną Poczty Polskiej, mogą to być wszelkiego rodzaju ataki hakerskie, które pochodzą z adresów IP powiązanych z adresami Grupy Poczta Polska, 
  • niedostępność stron www i innych serwisów internetowych Poczty Polskiej oraz podmiotów zrzeszonych w Grupie Poczta Polska, 
  • wszelkie próby wyłudzania oraz oszustw internetowych, które w jakikolwiek sposób wykorzystują wizerunek Poczty Polskiej. przykładowo mogą to być strony usług Poczty Polskiej albo wiadomości SMS z informacją o potrzebie dopłaty do przesyłki pocztowej,
  • wiadomości e-mail przychodzące na pocztę elektroniczną, które podszywają się pod Pocztę Polską albo inne podmioty działające w Grupie Poczty Polskiej.

Cyberprzestępcy podszywają się pod Pocztę PolskąCyberprzestępcy podszywają się pod Pocztę PolskąMikołaj Frączak

Razem zadbajmy o bezpieczeństwo w Internecie 

Każdy z nas jest odpowiedzialny za kreowanie bezpiecznego internetu. Dzięki stałemu dbaniu o bezpieczeństwo online możemy sprawić, że internetowi oszuści i hakerzy nie będą mogli spać spokojnie i czuć się bezpiecznie. Z tego powodu reagujmy na każdą podejrzaną w naszej opinii wiadomość, którą otrzymamy na nasz telefon albo e-mail.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!