Co się stanie, gdy pracownik straci zawartość komputera na skutek cyberataku?

Cyberataki czyhają na nas wszędzie – w tym także w pracy. Dlatego powinieneś dbać o to, aby twoi pracownicy przestrzegali wszystkich zasad dotyczących cyberbezpieczeństwa. Jednak co się stanie, gdy już dojdzie do ataku?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 8 stycznia 2024

Skutki cyberataku w firmie

Naruszenie cyberbezpieczeństwa może być bardzo poważne. Jeśli twój pracownik straci dane, to jednocześnie może to oznaczać dla ciebie stratę finansową. I niezależnie od tego, czy będą to dane pracowników, czy np. klientów. Zatrzymanie cyberataku i przeciwdziałanie jego skutkom zawsze kosztuje. Wydatki na rekompensaty dla klientów, środki na nowe zabezpieczenia czy opłaty prawne mogą znacząco obciążyć budżet twojej organizacji.

Jak długo przestępcy mogą mieć dostęp do danych Twojej firmy?Jak długo przestępcy mogą mieć dostęp do danych Twojej firmy? Katarzyna Leszczak

Strata danych powoduje także utratę zaufania klientów czy pracowników (jeśli mówimy o wycieku informacji o nich – patrz ALAB). Kiedy dane wyciekną, klienci czują się zagrożeni i mogą utracić zaufanie do twojej firmy. W końcu może tu być mowa o wycieku np. ważnych projektów, które mogłaby pozyskać konkurencja. To nierzadko w konsekwencji może doprowadzić do utraty kontraktu. 

Firmy zresztą coraz częściej dokładnie weryfikują, z kim podpisują umowy i nierzadko zwracają uwagę na kwestie cyberbezpieczeństwa. Oczywiście – mowa tutaj głównie o sektorze B2B.

Konsekwencje cyberataku i wycieku danych z komputera pracownika może być też zatrzymanie działalności. W takich chwilach dochodzi do przerw w pracy, gdyż organizacja musi zatrzymać swoje operacje w celu zidentyfikowania przyczyn incydentu i jego powstrzymania. A to również może wpłynąć na wydolność i budżet twojej firmy.

Zdarza się również, że instytucje rządowe nakładają kary na firmy, które niedostatecznie w ich mniemaniu dbały o cyberbezpieczeństwo danych. 

Jak zabezpieczyć się przed cyberatakami?

Musisz wpoić swoim pracownikom i niejako wnieść do organizacji, że regularne tworzenie kopii zapasowych jest jedną z najważniejszych rzeczy. Muszą one być dodatkowo wykonywane często – przynajmniej raz dziennie i przechowywane na różnych nośnikach, tj. np. w chmurze i fizycznie. Dzięki temu odzyskanie danych po ich utracie będzie o wiele szybsze i mniej kosztowne. Dodatkowo twoi pracownicy muszą dbać o aktualizacje oprogramowań, z których korzystają. 

Twoja organizacja musi też jasno określić, kto ma dostęp do jakich danych i kiedy. Zastanów się – twoi pracownicy prawdopodobnie korzystają z jakiejś formy kluczy czy elektronicznych kart, aby wejść do biura. Skoro zatem nie życzysz sobie niepożądanych gości fizycznie, to czemu miałbyś sobie życzyć ich cyfrowo?

Ważne jest też wdrożenie środków bezpieczeństwa, takich jak szyfrowanie danych czy stosowanie uwierzytelniania wieloskładnikowego. Twoi pracownicy powinni też regularnie zmieniać hasła i korzystać z silnych danych dostępowych. 

Jak prawo polskie traktuje przestępstwa komputerowe?Jak prawo polskie traktuje przestępstwa komputerowe?Katarzyna Leszczak

W tym aspekcie musisz też zadbać o ich edukację. Twoi pracownicy muszą wiedzieć, jak np. odróżnić phishing, jakie strony mogą być podejrzane i czemu nie mogą na nie wchodzić, dlaczego powinni unikać klikania załączników od nieznanych adresów e-mail itd. itp. Wszystko to pozwoli ci ograniczyć szansę na powodzenie cyberprzestępcy, a w razie czego – zminimalizować skutki cyberataku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!