Czy pracownikowi należy się zwrot za okulary lub szkła kontaktowe?

Temat związany z dofinansowaniem okularów czy szkieł kontaktowych przez pracodawcę powraca jak bumerang. Czy rzeczywiście pracownikowi przysługuje zwrot kosztów za okulary? I jeśli tak, to kiedy?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 10 stycznia 2024

Czy pracodawca musi zwracać za okulary?

Pracodawca ma zobowiązanie zapewnić profilaktyczną opiekę zdrowotną pracownikom, którzy wykonują pracę na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Do tego należy również zapewnienie okularów lub szkieł kontaktowych, jeśli badania okulistyczne wykazują ich konieczność podczas pracy z monitorem ekranowym. Warto podkreślić, że tyczy się to pracy wykonywanej przynajmniej cztery godziny dziennie.

1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Jednak sprawa komplikuje się w przypadku laptopów. Rozporządzenie dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach z monitorami ekranowymi zostało zmodyfikowane, uwzględniając korekcję wzroku jako formę wsparcia dla pracowników. Niemniej jednak pojawiają się wątpliwości co do zakresu tej ochrony, zwłaszcza w kontekście pracowników korzystających właśnie z laptopów.

Czy należy się zwrot w przypadku pracy na laptopie?

Praca na laptopie również może być równoznaczna z pracą przy monitorze ekranowym, co oznacza konieczność dbałości o zdrowie wzroku pracowników.

Jednak w zapisach rozporządzenia określone jest, że monitor ekranowy to urządzenie wyświetlające informacje w trybie alfanumerycznym lub graficznym, niezależnie od sposobu uzyskania obrazu. Mimo to wciąż pojawiają się rozbieżności co do tego, czy ekran laptopa również podlega tej samej definicji.

Pracownik wykonujący swoje obowiązki z użyciem laptopa, szczególnie na stanowisku pracy, gdzie korzysta z niego przez znaczną część czasu pracy, zgodnie z przepisami jest pracownikiem korzystającym z monitora ekranowego. Tym samym, według regulacji, ma prawo do korekcji wzroku, gdy tylko badanie przeprowadzone przez lekarza wskazuje na taką konieczność i jeśli spełniają kryteria pracy z monitorem ekranowym zgodnie z przepisami BHP. 

Pracodawcy powinni zatem zapewnić odpowiednie środki korekcji dla pracowników, których praca związana jest z intensywnym użytkowaniem ekranów, włącznie z laptopami, dla zapewnienia zdrowia i komfortu pracy.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zwrot za okulary – jaka kwota?

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma ściśle określonych przepisów dotyczących wysokości zwrotu za okulary zakupione przez pracownika ani terminu dokonania tego zwrotu. Zasady te zazwyczaj ustala pracodawca, a ich szczegóły są zawarte w regulaminie pracy obowiązującym w firmie. Regulamin określa typowo kwotę refundacji oraz inne zasady dotyczące zwrotu kosztów za okulary, czy też, czy są refundowane jedynie szkła, czy także oprawki.

W kontekście podatkowym zwrot za okulary pracownicze może być odliczony z podatku dochodowego, o ile pracownik spędza co najmniej wspomniane wcześniej cztery godziny dziennie przed monitorem ekranowym

Pracownik, który otrzyma skierowanie od pracodawcy na podstawie wykonywanej pracy przed monitorem ekranowym, a lekarz medycyny pracy zaleci mu korzystanie z okularów korekcyjnych, ma prawo do zwrotu kosztów zakupu okularów. Pracownik musi jednak dostarczyć pracodawcy fakturę na swoje imię i nazwisko w celu uzyskania zwrotu.

Zwrot za okulary – procedury

Zakup okularów przez pracownika, który posiada odpowiednie zaświadczenie od lekarza medycyny pracy, jest zwolniony z podatku dochodowego. Jednakże zakup okularów na podstawie własnej decyzji pracownika nie podlega temu zwolnieniu.

Składki ZUS od zwróconej kwoty za okulary są również zwolnione, jeśli wartość refundacji wynika z decyzji lekarza medycyny pracy. Natomiast, jeśli pracownik na własną rękę decyduje się na zakup okularów na podstawie recepty od lekarza okulisty, refundacja będzie podlegać obowiązkowo składkom ZUS.

Co się stanie, gdy pracownik straci zawartość komputera na skutek cyberataku?Co się stanie, gdy pracownik straci zawartość komputera na skutek cyberataku?Damian Jemioło

Wartościowe jest także, że w przypadku braku konkretnej kwoty refundacji, która może być niewystarczająca dla zakupu okularów, pracownik może wystąpić do sądu o odszkodowanie z powodu uszczerbku na zdrowiu spowodowanego pracą przy monitorze ekranowym bez niezbędnych okularów, które zalecił lekarz. Jednakże regulamin pracy powinien jasno określać zasady refundacji w celu uniknięcia takich sytuacji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!