Jakie są narzędzia do monitorowania i reagowania na incydenty bezpieczeństwa?

Cyberbezpieczeństwo staje się coraz istotniejszą kwestią do zaadresowania dla firm. Trudno jednak zadbać o nie bez odpowiedniego oprogramowania. Jakie są narzędzia do dbania o cyberbezpieczeństwo w firmach?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 3 października 2023

Reagowanie na incydenty cyberbezpieczeństwa

W obliczu coraz bardziej zaawansowanych i złożonych zagrożeń cybernetycznych organizacje muszą być gotowe do szybkiego identyfikowania, analizowania i reagowania na incydenty bezpieczeństwa. 

Jak wykryć phishing?Jak wykryć phishing? Joanna Gościńska

Dla wielu firm kluczowym elementem ochrony przed cyberatakami są konkretne oprogramowania i tzw. SaaS (software as a service). Te rozwiązania pozwalają na efektywne monitorowanie i zarządzanie bezpieczeństwem IT, zapewniając szybką odpowiedź na potencjalne zagrożenia. 

ManageEngine EventLog Analyzer

ManageEngine EventLog Analyzer to narzędzie SIEM (Security Information and Event Management), które skupia się na analizie dzienników z różnych źródeł. Pomaga identyfikować i raportować nietypowe wzorce w dziennikach, takie jak nieuprawniony dostęp do systemów czy zasobów IT organizacji. 

Narzędzie to jest szczególnie przydatne w kontekście monitorowania kluczowych usług i aplikacji oraz zapewniania zgodności z przepisami dotyczącymi ochrony danych. ManageEngine EventLOg Analyzer obejmuje swoim działaniem serwery WWW, DHCP, bazy danych, usługi poczty e-mail itp. Działa zarówno na systemach Windows, jak i Linux.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

IBM QRadar

IBM QRadar SIEM pozwala na wykrywanie cyberzagrożeń. To oprogramowanie, które pomaga zespołom ds. cyberbezpieczeństwa zrozumieć i reagować na incydenty. QRadar zbiera dane z wielu źródeł, takich jak zasoby, użytkownicy, sieci czy chmura, a następnie analizuje je w poszukiwaniu zagrożeń i podatności. Pozwala też wykrywać ukryte wątki, analizować zachowania użytkowników czy przetwarzać przepływ sieci.

Dzięki zaawansowanej analizie, zespoły ds. bezpieczeństwa mogą skutecznie identyfikować i śledzić zagrożenia w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie od IBM można wdrożyć zarówno jako oprogramowanie, urządzenie wirtualne w środowisku lokalnym, w chmurze, jak i jako SaaS.

Better Uptime

Better Uptime jest oprogramowaniem, które łączy zarządzanie incydentami, monitorowanie i strony stanu w jednym produkcie. Pozwala na konfigurację powiadomień i zarządzanie incydentami, co jest istotne w przypadku monitorowania dostępności usług i aplikacji. Narzędzie oferuje wsparcie m.in. dla Slacka czy Microsoft Teams. 

Socjotechnika w cyberprzestępczości. Jak nie dać się oszukać?Socjotechnika w cyberprzestępczości. Jak nie dać się oszukać? Damian Jemioło

Co ważne – konfiguracja zajmuje ok. 3 minuty. Następnie, gdy stanie się cokolwiek niepokojącego, otrzymujemy powiadomienia na telefon, e-mail lub Slacka. 

SolarWinds Security Event Manager

SolarWinds Security Event Manager pozwala na zaawansowane zarządzanie logami i reagowanie na zdarzenia w czasie rzeczywistym. Analizuje dzienniki zdarzeń systemu Windows, co umożliwia zespołom monitorować systemy i reagować na zagrożenia, czy wykrywać exploity. 

Co ważne – jest bardzo intuicyjne w korzystaniu. A to dzięki prostym narzędziom wizualizacyjnym i interfejsowi. Ponadto SolarWinds pozwala na monitorowanie dysków podpiętych do USB i automatycznie reaguje na cyberzagrożenia.

Sumo Logic

Sumo Logic to platforma oparta na chmurze do analizy bezpieczeństwa, która wykorzystuje uczenie maszynowe do wykrywania i badania zagrożeń. Dzięki ujednoliconemu modelowi danych, Sumo Logic pozwala na konsolidację analityki bezpieczeństwa, zarządzania logami i zgodności. Ponadto automatyzuje wiele z tych procesów.

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa 2023. Co to za inicjatywa?Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa 2023. Co to za inicjatywa?Monika Świetlińska

To przykłady tylko niektórych narzędzi do monitorowania i reagowania na incydenty cyberbezpieczeństwa. Wybór właściwego sprowadza się w zasadzie jedynie do naszych preferencji i budżetu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!