Czym jest technologia LIDAR?

W 2022 roku kilkunastu czołowych producentów samochodów ogłosiło, że wykorzystuje w najnowszych modelach aut czujniki LIDAR albo ma takie plany. Nim ta nowoczesna technologia wejdzie do powszechnego użytku należy jednak rozwiązać jeszcze kilka problemów.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 14 lutego 2023

Technologia LIDAR — co to jest? 

LIDAR to specjalny system bezpieczeństwa, który wykonuje pomiary przy pomocy światła, w ten sposób określa odległość. Do jego działania wykorzystywane są specjalne fotony światła do skanowania oraz rejestracji dystansu. Rozmieszczają one także przestrzennie obiekty wokół czujnika. System potrafi odróżniać przedmioty statyczne oraz te, które poruszają się. Ponadto dostrzega je w czasie rzeczywistym również w ciemności. W efekcie ta nowoczesna technologia zapewnia bezpieczeństwo nie tylko kierowcom pojazdu i pasażerom, ale również innym użytkownikom dróg, również pieszym.

Jak działa Android Auto w samochodzie?Jak działa Android Auto w samochodzie?Mikołaj Frączak

Co o systemie LIDAR sądzą naukowcy? 

W artykule badawczym opublikowanym w “Optical Engineering” profesor Scott Budge wraz ze studentem Chazem Cornwallem stwierdzają, że LIDAR znacznie poprawia czas reakcji maszyn użytkowych. Może to wspomóc samochody w szybkim zatrzymywaniu się i dostosowaniu jazdy do dynamicznego otoczenia. W obecnej technologii jest to bardzo trudne. Zwracają oni jednocześnie na problemy związane z tą technologią, które w pierwszej kolejności należy rozwiązać. Przede wszystkim chodzi o brak rozróżnienia ruchu obiektu i wysoki poziom szumu, który sprawia, że nie wszystkie obiekty są dostrzegalne. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Firmy leasingowe ostrzegają przed nowym sposobem działania przestępcówFirmy leasingowe ostrzegają przed nowym sposobem działania przestępcówMikołaj Frączak

Jak naprawić mankamenty systemu LIDAR? 

Naukowcy porównali dwie mapy LIDARowe, które zostały opracowane przez procesy inspirowane biologią. Pierwsza mapa miała oryginalną technologię, a druga była dostosowana w celu korekcji problemów. Dzięki ulepszeniu algorytmu mapowania system z dużym powodzenie, poznawał i prawidłowo klasyfikował różne przeszkody. Ponadto prawidłowo wykrywał on ruch i inne aktywności. 

Awaria aplikacji może zablokować korzystanie z autaAwaria aplikacji może zablokować korzystanie z autaMikołaj Frączak

Oznacza to, że gdy system będzie dopracowany i trafi do większej liczby modeli samochodów, z pewnością wpłynie na bezpieczeństwo ich używania oraz ogólny wzrost bezpieczeństwa na drogach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!