Dalczego warto dbać o bieżącą aktualizację oprogramowania komputera?

Zależy Ci na tym, by codziennie bezpiecznie korzystać z Internetu? Chcesz, by Twój sprzęt komputerowy był niezawodny? Postaraj się na bieżąco aktualizować swoje oprogramowanie. Wyłączanie automatycznych aktualizacji systemu nie jest dobrym pomysłem. Choć wydaje się ono irytujące i pozornie spowalniają pracę komputera, może uratować nas przed niemałym problemem.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 30 stycznia 2023

Na czym polega aktualizacja oprogramowania? 

Stałe aktualizacje komputera polegają na zastępowanie starych wersji programów nowymi. Czasami są one tylko uzupełniane dodatkowymi plikami. Nie jest to odczuwalne dla użytkownika komputera, ponieważ jego wszystkie osobiste pliki są nadal na komputerze.

Dlaczego ważne są te aktualizacje? Pozwalają one uzupełnić funkcjonalności oraz wprowadzić wszelkie ulepszenia dotyczące bezpieczeństwa korzystania z komputera oraz Internetu. Co interesujące, użytkownik internetu nie zauważy wprowadzonych zmian. Na smartfonie będą zauważalne niewielkie modyfikacje w wyglądzie interfejsu czy grafice ikonek. Czasami mogą pojawić się dodatkowe opcje dla użytkowników. 

Czy aktualizacje Apple są darmowe?Czy aktualizacje Apple są darmowe?Martyna Kowalska

W jakim celu potrzebna jest aktualizacja oprogramowania?

Przede wszystkim bieżąca aktualizacja oprogramowania komputera lub smartfona gwarantuje nam zachowanie bezpieczeństwa podczas pracy na naszym urządzeniu. A hakerzy cały czas poszukują dziur i luk, dzięki którym mogą przejąć kontrolę nad sprzętem oraz wykraść interesujące ich dane.

Hakerzy są przebiegli. Czasami specjalnie pobierają nową aktualizację. Następnie uważnie się jej przyglądają i wyłapują wszystkie luki. W ten sposób dużo sprawniej włamują się na komputer osoby, która aktualizacji nie zainstalowała. Aktualizuj na bieżąco komputer. Dbaj o bezpieczeństwo danych na nim zgromadzonych. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Windows 11 – do kiedy trzeba zrobić aktualizację?Windows 11 – do kiedy trzeba zrobić aktualizację?Martyna Kowalska

Regularna aktualizacja oprogramowania — podstawa bezpieczeństwa 

Najważniejsze jest, by regularnie aktualizować system operacyjny. Właśnie w nim są luki, które często w sposób ryzykowny wykorzystują hakerzy. Co Ci grozi, jeśli przejmą kontrolę nad Twoim komputerem? Mogą przykładowo wysyłać SPAM przy pomocy Twojej poczty elektronicznej lub wykraść dane z komputera.

Pamiętaj, że należy również regularnie aktualizować program antywirusowy oraz mieć zawsze najnowsze wersje przeglądarek do internetu.  W przypadku tego pierwszego będziesz mieć gwarancję, że baza wirusów jest stale aktualizowana, a Twój komputer wychwyci niepożądane oprogramowanie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!