Dobre oświetlenie w firmie: o czym trzeba pamiętać?

Praca biurowa wymaga zapewnienia wielu elementów, które są ze sobą pozornie niezbyt mocno związane. Jednym z nich jest oświetlenie, które wciąż przez wielu właścicieli firm jest bagatelizowane. To błąd. Jak zapewnić dobrej jakości naświetlenie biura?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 29 lipca 2021

Dlaczego światło w biurze jest tak ważne?

Można tu wskazać na wiele cech. Paradoksalnie część z nich to tak zwane cechy biologiczne. W miejscach, gdzie jest ciemno, zwykle pracuje się nam gorzej. Stajemy się bardziej ospali, a przez to mniej wydajni. Spada te nasza koncentracja.

Z punktu widzenia właściciela działalności gospodarczej już ta jedna przyczyna powinna w pełni wystarczyć, by zainwestować w dobrej jakości oświetlenie w miejscu pracy. Nie jest to jednak jedyna przesłanka, o jakiej powinniśmy pamiętać.

Warto wskazać też na Kodeks Pracy, czyli jeden z nadrzędnych aktów prawnych, który definiuje zasady pracy w firmach i urzędach w Polsce. Pracownicy biurowi muszą mieć odpowiednio doświetlone biuro. To często sprawdzany element podczas kontroli organów państwowych.

Wreszcie, ważną rolę odgrywa też nasze zdrowie. Jeśli w miejscu pracy panuje półmrok, rośnie ryzyko migreny. Dlaczego? Ponieważ jasne światło uderzające nas z monitora naturalnie może wywoływać problemy migrenowe. Jeśli jednak w pomieszczeniu jest jasno, to ekran nie szkodzi nam aż tak bardzo. Zmniejsza się też wtedy ryzyko problemów ze wzrokiem. 

Problematycznym schorzeniem, które może dać się we znaki w zbyt ciemnym biurze, są męty w ciele szklistym. Zbyt jasne światło z monitora sprawia, że widzimy je o wiele wyraźniej niż w dobrze naświetlonym biurze. Te z kolei nas dekoncentrują, a więc obniżają jakość pracy.

Jakie światło najlepiej sprawdzi się w biurze?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Jeśli odwiedzimy kilka firm, to bez trudu można dostrzec, że każda z nich stawia na zupełnie inne standardy. Czasem są to tradycyjne żarówki, kiedy indziej świetlówki, a w innej działalności mogą to być nowoczesne żarówki LED-owe. 

BHP podczas pracy zdalnejBHP podczas pracy zdalnejMikołaj Frączak

Te ostatnie mają coraz więcej zwolenników. Duże znaczenie odgrywa tu nie tylko kwestia zdrowotna, ale też prosta kalkulacja ekonomiczna. LED-y są tanie, wystarczają na długo, a na dodatek można kupić je w wielu różnych wariantach wyrażonych w innej temperaturze barwowej. 

Ciekawym rozwiązaniem są tak zwane inteligentne żarówki, gdzie dodatkowo można szybko ustawić intensywność jej świecenia z poziomu aplikacji. Wiele wskazuje na to, że z biegiem czasu to właśnie to rozwiązanie będzie tym, które przyjmie się na rynku najlepiej. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Takie inteligentne żarówki można kupić już za około 50-70 złotych. Istnieją wersje świecące na biało oraz tak zwane żarówki RGB, czyli takie, które obsłużą całą paletę barw: od żółci, przez odcienie błękitu, aż po różowy.l To ciekawa alternatywa.

Jak umieszczać punkty świetlne w firmie?

W taki sposób, aby każde stanowisko pracy było dobrze doświetlone. Pamiętajmy też o tym, że dla niektórych branż (na przykład dla sektora produkcyjnego) odstępy między punktami świetlnymi reguluje obowiązujące w Polsce prawo!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!