Dostałeś takiego maila od Netfliksa? Lepiej uważaj

Kolejna próba oszustwa i ataku na klientów znanej platformy streamingowej w Polsce. Ostrzegamy: Netflix nie rozsyła tego typu wiadomości e-mailowych.

  • Michał Górecki
  • /
  • 12 lipca 2022

Netflix i podejrzane maile

Serwis Niebezpiecznik.pl ostrzega przed nowym atakiem na klientów Netfliksa. Użytkownicy sieci otrzymują groźny phishing, w celu pozyskania danych. — Ktoś podszywa się pod Netfliksa i wysyła e-maile informujące o “zawieszeniu” ze względu na błąd w przetwarzaniu płatności za kolejny cykl rozliczeniowy. Wiadomości są rozsyłane masowo, z różnych adresów, także do osób, które nie są klientami Netfliksa. Ale wyglądają wiarygodnie, są po polsku i zwracają się do ofiary jej prawdziwym imieniem – informuje serwis Niebezpiecznik.pl.

Co stanie się jeśli podacie w formularzach Wasze dane? Przede wszystkim można stracić dostęp do konta Netflix a to może rodzić wiele problemów, także dotyczących naszych finansów. Zdecydowanie warto usuwać tego typu maile jak najszybciej i nie klikać w żadne linki, które mogą być zawarte lub zaszyte w wiadomościach e-mail. Netflix nie przesyła tego typu wiadomości.

Jeśli macie podejrzenia, że z Waszym kontem może być coś nie tak, warto napisać bezpośrednio do Netfliksa. Niestety Netflix nie jest osamotniony w atakach na markę znanej platformy streamingowej. Niedawno pojawiły się informacje o wyłudzaniu danych poprzez oszustwa wynikające z popularności Disney+.

Elon Musk zrezygnował z zakupu Twittera. Czy zapłaci karę finansową?Elon Musk zrezygnował z zakupu Twittera. Czy zapłaci karę finansową?Michał Górecki

Korzystacie już z Disney Plus? Jeśli nie, to warto uważać na próbę oszustwa

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Nowa platforma streamingowa jeszcze na dobre nie zagościła na naszym rynku a cyberprzestępcy już korzystają z jej popularności.- Uważajcie na pojawiające się w ostatnim czasie fałszywe strony podszywające się pod @disneyplus. Cyberprzestępcy wyłudzają poświadczenia logowania do konta oraz dane kart płatniczych. Nie dajcie się okraść – to próba oszustwa! – alarmuje CSIRT KNF.

Czym jest phishing?

Phishing — to nazwa, która nie przez przypadek budzi dźwiękowe skojarzenia z angielskim słowem „fishing” oznaczającym łowienie ryb. Przestępcy, podobnie jak wędkarze, stosują bowiem odpowiednio przygotowaną „przynętę” i „łowią” swoje ofiary. Zacznijmy od podejrzanych stron. To takie, które wyłudzają dane osobowe i dane uwierzytelniające. Linki do nich przesyłane są różnymi kanałami — SMS-em, mailem lub przez media społecznościowe. Ich adresy mogą znajdować się w różnych domenach, nie tylko w domenie krajowej *.pl.

W przypadku takich stron kluczowe jest szybkie działanie — rozpoznawanie, raportowanie oraz współdzielenie informacji o złośliwych domenach. Wszystko po to, by jak najszybciej zablokować do nich dostęp. Pomaga w tym uruchomiona przez NASK lista ostrzeżeń, która jest dostępna publicznie i wykorzystywana przez operatorów do blokowania dostępu do niepożądanych stron.

Czym jest Disney Plus?

Disney+ to nowa platforma streamingowa działająca na zasadach podobnych jak Netflix czy HBO MAX.Jeśli lubicie seriale choćby takie jak „The Mandalorian” to możecie oglądać je już legalnie. Platforma Disney+ pojawiła się 14 czerwca w naszym kraju, zgodnie z informacjami podawanymi na stronach internetowych. Disney+ jest domem oryginalnych produkcji oraz tysięcy odcinków seriali i filmów od Disneya, Pixara, Marvela, National Geographic, ze świata "Gwiezdnych Wojen", oraz tytułów od 20th Century Studios, FX czy Searchlight, występujących pod marką Star.

Źródło: własne, Niebezpiecznik.pl, disney+, CSIRT KNF, CERT Polska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!