e-Doręczenia i Q-Doręczenia jako przyszłość komunikacji w Polsce

W dobie postępującej cyfryzacji usług, e-Doręczenia stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Poczta Polska świadczy usługi e-Doręczeń, czyli cyfrowe odpowiedniki papierowego listu poleconego. Przekształcają one sposób komunikacji pomiędzy obywatelami, firmami i podmiotami publicznymi, przyczyniając się do uproszczenia procesów i zwiększenia efektywności.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 12 kwietnia 2023

Co to są e-Doręczenia?

e-Doręczenia to cyfrowe odpowiedniki tradycyjnych listów poleconych, które umożliwiają obywatelom i firmom wysyłanie oraz odbieranie potwierdzonych dowodami nadania i odbioru elektronicznych dokumentów.

Czym jest CERT Pocztowy?Czym jest CERT Pocztowy?Anna Petynia-Kawa

Wykorzystując unikalne adresy do doręczeń elektronicznych (ADE), przesyłki docierają do właściwych adresatów, a nadawcy mogą kontrolować statusy swojej korespondencji. Usługi e-Doręczeń obejmują publiczną usługę rejestrowanego doręczenia elektronicznego (PURDE) oraz publiczną usługę hybrydową (PUH).

Korzyści z e-Doręczeń

e-Doręczenia przynoszą korzyści dla obywateli, firm i podmiotów publicznych. Umożliwiają szybką i bezpieczną komunikację z dowolnego miejsca z dostępem do internetu, eliminują konieczność osobistych wizyt w urzędzie pocztowym i ułatwiają archiwizację korespondencji.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Przesyłanie korespondencji za pośrednictwem PURDE przez podmioty niepubliczne do podmiotów publicznych jest bezpłatne.

Q-Doręczenia — usługa zaufania dla firm i osób fizycznych

Poczta Polska wprowadziła dodatkową usługę rejestrowanego doręczenia elektronicznego, czyli Q-Doręczenia. Jest to przyszłościowa forma komunikacji pomiędzy podmiotami niepublicznymi, takimi jak osoby fizyczne czy firmy.

Q-Doręczenia pozwalają na bezpieczną i szybką komunikację, jednocześnie zapewniając dowód nadania i odbioru z kwalifikowanym znakiem czasu.

e-Doręczenia oraz Q-Doręczenia to nowoczesne, cyfrowe usługi Poczty Polskiej, które przyczyniają się do uproszczenia i zwiększenia efektywności komunikacji pomiędzy obywatelami, firmami i podmiotami publicznymi. Dzięki nim, korzystanie z usług pocztowych staje się wygodniejsze, szybsze i bardziej bezpieczne.

Poczta Polska ostrzega klientów przed kampanią phishingowąPoczta Polska ostrzega klientów przed kampanią phishingowąMikołaj Frączak

W miarę jak społeczeństwo coraz bardziej adaptuje się do cyfrowych rozwiązań, e-Doręczenia i Q-Doręczenia mają potencjał stać się standardem w komunikacji, zastępując tradycyjne metody korespondencji. Polska dołącza do innych krajów europejskich, takich jak Włochy, Belgia, Francja czy Czechy, które już od lat z powodzeniem korzystają z podobnych usług.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!