Fałszywa nazwa nadawcy smsa? Nastąpi blokada

Rząd planuje zmiany w prawie telekomunikacyjnym. Operatorzy mają blokować SMSy ze sfałszowaną nazwą nadawcy.

  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 30 grudnia 2022

Według informacji Dziennika Gazety Prawnej, rząd planuje stworzenie katalogu zastrzeżonych nadpisów dla instytucji publicznych. Operatorzy telekomunikacyjni musieliby blokować SMSy, które korzystałyby z nadpisu znajdującego się we wspomnianym katalogu, a wychodzących z innego systemu (tzw. bramki SMS) niż tego zarządzanego przez państwo.

Co do jest nadpis w SMS?

Nadpis to inaczej nazwa nadawcy, widoczna na górze SMSa. Przestępcy mogą wpisać tutaj praktycznie dowolną nazwę (np. operatora pocztowego lub komórkowego) by wprowadzić odbiorcę w błąd. W efekcie może dochodzić do oszustw.

CZYTAJ TEŻ Oferty operatorów komórkowych w sam raz na Twój budżet

Zmiany w prawie mają spowodować, ze zastrzec nazwę do nadpisania będą mogły tylko instytucje rządowe. Operatorzy telekomunikacyjni musieliby blokować SMS-ów, które korzystałyby z nadpisu znajdującego się we wspomnianym katalogu, a wychodzących z innego systemu (tzw. bramki SMS) niż tego zarządzanego przez państwo.

Mało tego. Organy rządowe mogłyby nieodpłatnie wysyłać masowo SMSy do obywateli. Zmiany mogą doprowadzić do tego, że może nas czekać fala SMSów z różnych urzędów. Z jednej strony może to usprawnić kontakty z administracją, z drugiej wystawia urzędników i obywateli na ryzyko podszywania się pod określone instytucje przez cyberprzestępców.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!