Tego jeszcze nie było. Fałszywe reklamy Orlenu wykupione w Google, lepiej uważać

Wchodzisz w przeglądarkę Google a tam reklama Orlenu zachęcająca do inwestycji? Nie klikaj w nią, to oszustwo. rn

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 12 kwietnia 2022

Fałszywy Orlen w Google

O atakach na użytkowników sieci, którzy znają firmę Orlen i chcieliby skorzystać z atrakcyjnej oferty inwestycji piszemy od dawna. Tym razem jednak oszuści poszli o krok dalej i nie tylko już rozsyłają linki. Postanowili wykupić w Google fałszywe reklamy, o czym informuje CSIRT KNF.

- Uwaga! Ostrzegamy przed niebezpiecznymi, wykupionymi przez oszustów reklamami w wyszukiwarce Google. Wejście w link prowadzi do fałszywej strony podszywającej się pod @ORLEN_Group – alarmuje CSIRT KNF. — Nie dajcie się nabrać – to kolejna próba oszustwa! Po wejściu w reklamę z Google, jesteśmy przekierowywani do strony oferującej fałszywe inwestycje: hxxps://arcturus-investing[.]pro – czytamy na Twitterze centrum bezpieczeństwa cyfrowego KNF.

PKN ORLEN ostrzega przed oszustwami w sieci

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Największy w Polsce koncern wie o próbach oszustwa na jego konto, i wystartował ze specjalną kampanią w sieci, mającą ostrzec wszystkich przed oszustwami.

Inwestycje w Orlen – uwaga na oszustów

W związku z pojawiającymi się w sieci fałszywymi ogłoszeniami zachęcającymi do inwestowania w projekty PKN ORLEN, Koncern uruchomił kampanię informacyjną ostrzegającą przed tego typu oszustwami. Kampania w formatach online, prasie i radiu potrwa do 19 kwietnia. Komunikację wspierają materiały edukacyjne przygotowane w ramach programu ORLEN w Portfelu, dostępne na stronie orlen.pl/pl/ostrzegamy.

250 zł na zakup telewizora. Do kiedy można zrealizować świadczenie?250 zł na zakup telewizora. Do kiedy można zrealizować świadczenie?Mikołaj Frączak

Fałszywe ogłoszenia

W związku z nasilającą się w czasie wojny cyberprzestępczością, w sieci coraz częściej pojawiają się fałszywe ogłoszenia gwarantujące rzekome bardzo wysokie i pewne zyski. Treści tego typu publikowane są przede wszystkim na portalach Facebook, YouTube oraz licznych stronach internetowych i w mailingach. Fałszywe ogłoszenia zachęcają najczęściej do inwestowania w akcje PKN ORLEN oraz projekty inwestycyjne prowadzone przez Koncern. Ogłoszenia te wykorzystują bezprawnie nazwę, znaki firmowe i wizerunki przedstawicieli firmy oraz instytucji państwowych.

Kampania informacyjna

OrlenuKampania informacyjna ma na celu ostrzeżenie przed tego typu praktykami i promowanie wiedzy dotyczącej bezpiecznych form inwestowania. W przypadku inwestycji w akcje PKN ORLEN przez inwestorów indywidualnych, mogą one odbywać się wyłącznie poprzez licencjonowane domy maklerskie oraz banki prowadzące działalności maklerską, których pełną listę można znaleźć na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego. Bezpośrednia komunikacja PKN ORLEN do potencjalnych inwestorów jest prowadzona wyłącznie przez oficjalne strony orlen.pl i orlenwportfelu.pl lub oficjalne profile w mediach społecznościowych twitter.com/PKN_ORLEN, facebook.com/ORLENOfficial, youtube.com/PKNORLENSA_official. PKN ORLEN nigdy nie telefonuje do klientów z propozycją indywidualnych inwestycji.

Dostałeś informację z Orlenu?

NapiszApelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i zgłaszanie fałszywych ogłoszeń oraz prób oszustw na adres [email protected] lub właściwym organom ścigania.

Źródło: własne, Orlen

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!