Gigabit Infrastructure Act - superszybkie sieci szerokopasmowe coraz bliżej

Komisji Europejskiej zależy na redukcji kosztów i zwiększeniu rnszybkości budowy gigabajtowych sieci szerokopasmowych. W tym celu wydałarn ona rozporządzenie Gigabit Infrastructure Act. Właśnie ogłoszono jego rnprojekt.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 3 marca 2023

To rozporządzenie jest odpowiedzią na stale rosnące zapotrzebowanie na dostęp do coraz to szybszych sieci szerokopasmowych i dużej przepustowości łącza internetowego. Tylko infrastruktura na wysokim poziomie pozwoli na rozwój nowoczesnych technologii, edukacji, gospodarki czy sektora usług publicznych. Rzeczone rozporządzenie o infrastrukturze gigabajtowej ma mieć zastosowanie na terenie całej Unii Europejskiej.

Ranking szybkości internetu. Który dostawca okazał się najlepszy?Ranking szybkości internetu. Który dostawca okazał się najlepszy?Mikołaj Frączak

Jednocześnie ma zastąpić dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/61/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie środków mających na celu zmniejszenie kosztów realizacji szybkich sieci łączności elektronicznej.

Jakie zapisy znajdują się w rozporządzeniu? 

Nowe rozporządzenie KE zakłada między innymi zniwelowanie obciążeń administracyjnych przy realizacji inwestycji telekomunikacyjnych. Ponadto ucyfrowione mają być wszelkie pozwolenia administracyjne. Ważnym aspektem jest fakt, że każdy nowo budowany albo modernizowany budynek będzie musiał być obligatoryjnie wyposażony w światłowody. Pełen tekst rozporządzenia przeczytasz klikając TUTAJ.

Konsultacje społeczne ws. dostępu do szybkiego internetuKonsultacje społeczne ws. dostępu do szybkiego internetuMichał Górecki

Ponadto ogłoszono tekst tak zwanej Rekomendacji Gigabajtowej. Zakłada on przekazanie regulatorom kwestii internetu w poszczególnych państwach, wytycznych dotyczących warunku dostępu do szybkiego wyłączania dotychczasowych technologii. Ma także wspomagać szybkie wdrażanie sieci gigabajtowych. W Polsce odpowiada za tą dziedzinę Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Trwają konsultacje publiczne projektu

Dzięki opublikowaniu rozporządzenia rozpoczął się etap konsultacji publicznych projektu. Zachęcamy do zapoznania się z nim wszystkie zainteresowane tematyką osoby. Uwagi można przekazywać drogą elektroniczną na adres [email protected].

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!