Google Maps a Mapy Apple

Mało kto wyobraża sobie dzisiaj pobyt w obcym miejscu bez korzystania ze smartfona ze specjalną aplikacją z mapami. Ba! Nawet na terenie miasta, w którym mieszkamy chętnie poruszamy się z pomocą map, ponieważ dzięki nim wiemy, gdzie są korki. Wiele osób zastanawia się, jaką aplikację wybrać. Czy lepsze jest Google Maps, czy może zyskujące na popularności wraz z nowymi modelami iPhone’a Apple Maps. Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. 

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 9 stycznia 2023

Kiedy powstało Apple Maps? 

Aplikacja Apple Maps zadebiutowała we wrześniu 2012 roku. Po raz pierwszy była ona zainstalowana na modelu iPhone 5 i systemie iOS 6. Miała ona automatycznie zastąpić Mapy Google na urządzeniach z nadgryzionym jabłuszkiem. Jej debiut był pełen wpadek — narzekano na złe wytyczenie trasy, mało estetyczną grafikę, kiepskiej jakości zdjęcia satelitarne. Roiło się od błędów. Programiści Apple mieli co poprawiać, i stopniowo ich ekosystem map zaczął gonić potentata w tym temacie — Google. 

Jakie są różnice między Google Maps a Apple Maps? 

  • Działanie aplikacji - Google Maps rozwija się globalnie — w widoku Street View znajdziemy nawet małe miejscowości i miasteczka, dobrze funkcjonują nawet w bardzo małych krajach. Apple Maps działa głównie w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie — w tych państwach rewelacyjnie działają wszystkie funkcje aplikacji marki Apple. Warto z niej korzystać także w Hiszpanii i we Włoszech. W innych krajach aplikacja jest ciągle wdrażana. 

To koniec aplikacji Google Street ViewTo koniec aplikacji Google Street ViewMikołaj Frączak

  • Urządzenia - Google Maps może być zainstalowane na dowolnym urządzeniu, które jest tabletem, smartfonem, itp. Mapy Apple są dostępne tylko na urządzeniach z systemem operacyjnym iOS. Jeśli jednak chcesz skorzystać z map Apple na innym urządzeniu, jest na to sposób. Wystaczy skorzystać z wyszukiwarki DuckDuckGo — domyślnie korzysta ona właśnie z Google Maps. 

  • Interfejs Map i ich jakość - interfejsy obu aplikacji różnią się od siebie. Trudno odpowiedzieć na pytanie, czy któryś jest lepszy. Apple Maps z pewnością jest bardziej minimalistyczny, jego plusem jest korzystanie z map wektorowych. Google na mapie ma dużo usług dodatkowych, które mogą utrudniać ich odbiór przeciętnemu użytkownikowi. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

  • Aktualność Map - zdjęcia satelitarne oraz obiekty mogą być bardziej aktualne na Mapach Apple z prostej przyczyny, ponieważ to nowsza aplikacja. Ma ona także funkcję Flyover, dzięki której wybrane miejsca zobaczysz na obrazach 360. 

Z których map korzystać? 

Jeśli jesteś użytkownikiem iPhone’a — masz wybór, możesz korzystać z obu aplikacji. Apple Maps z pewnością lepiej sprawdzą się w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, we Włoszech czy Niemczech.

Google Maps będą bardziej pomocne uchodźcom z UkrainyGoogle Maps będą bardziej pomocne uchodźcom z UkrainyMikołaj Frączak

W niewymienionych tu krajach istotne dla turysty funkcjonalności np. transport publiczny mogą działać źle. W tych krajach będą one miały funkcjonalności działające tak samo skutecznie jak Google Maps. W Polsce zalecamy korzystać z narzędzia Google. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!