Google Maps będą bardziej pomocne uchodźcom z Ukrainy

Google ułatwi uchodźcom i uchodźczyniom odnalezienie pomocnych informacji w wyszukiwarce i na Mapach Google.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 23 marca 2022

Inwazja na Ukrainę w szybkim tempie powoduje wyniszczający kryzys humanitarny. Według danych Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) już 3 miliony osób uciekło ze swoich domów w Ukrainie, a Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzega, że w najbliższych tygodniach i miesiącach liczba ta może wzrosnąć do 5 milionów. Połowa uchodźców i uchodźczyń, którzy uciekli do tej pory, znalazła tymczasowe schronienie w Polsce.

Nasze zespoły pracują bez przerwy, aby wspierać ludzi w Ukrainie za pośrednictwem naszych produktów. Uruchomiliśmy na terenie Ukrainy alert SOS w wyszukiwarce, który pomaga osobom szukającym informacji o sposobach ewakuacji znaleźć linki do zasobów Organizacji Narodów Zjednoczonych dla uchodźców i osób ubiegających się o azyl. Współpracujemy z organizacjami eksperckimi, aby w miarę rozwoju sytuacji przekazywać kolejne pomocne informacje humanitarne.

Osoby poszukujące pomocy mogą również wyszukiwać w Mapach Google informację o punktach informacyjnych oraz punktach pomocy dla uchodźców w sąsiednich krajach. Na podstawie wielu wiarygodnych źródeł, w tym danych od władz lokalnych, dodaliśmy ponad 100 lokalizacji tych placówek do Map Google. W Polsce jest ich ponad 50. Informacje te są również podawane w języku ukraińskim.

Nowe atrybuty w Profilu Firmy

Ludzie w całym regionie solidaryzują się z uchodźcami i uchodźczyniami z Ukrainy. Skala udzielanego wsparcia jest naprawdę ogromna i niesamowita. Od początku wojny tysiące ludzi zaangażowało się w pomoc — od zapełniania punktów zbiórki darów w pobliżu granicy po oferty transportu i zakwaterowania na terenie całej Polski. Polacy i Polki oraz mieszkańcy sąsiednich państw ciepło witają wszystkich zmuszonych do ucieczki. W wielu restauracjach i sklepach Ukraińcy i Ukrainki otrzymują zniżki, a niektóre usługi świadczone są za darmo.

Masz Netflix „na spółkę”, zapłacisz więcej. Współdzielenie konta dodatkowo płatne?Masz Netflix „na spółkę”, zapłacisz więcej. Współdzielenie konta dodatkowo płatne?Michał Górecki

Oznaczanie ofert pomocy w usługach

Aby pomóc rosnącej liczbie uchodźców i uchodźczyń w regionie, od dzisiaj umożliwiamy firmom, które świadczą usługi na ich rzecz, oznaczanie tego w naszych usługach. Lokalne firmy mogą dodawać atrybuty do swojego Profilu Firmy w wyszukiwarce i Mapach Google, aby pokazać, czy oferują określone usługi i pomoc uchodźcom i uchodźczyniom z Ukrainy, takie jak: oferowanie bezpłatnych produktów lub usług, przekazywanie darów, zatrudnianie uchodźców i uchodźczyń, oferowanie bezpłatnej pomocy prawnej lub transport osób. Inną przydatną opcją jest dodawanie postów, aby udostępnić więcej informacji o tym, jak firmy pomagają uchodźcom, w tym dokładnie jakie produkty lub usługi oferują i kiedy są dostępne.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Właściciele hoteli w państwach sąsiadujących z Ukrainą mogą zaznaczyć na swoim Profilu Firmy, jeśli oferują uchodźcom darmowe lub zniżkowe noclegi. W ciągu kilku dni właściciele hoteli będą mogli również oznaczać specjalną grafiką, jeśli oferują uchodźcom darmowe lub zniżkowe noclegi.

Atrybuty w Profilu Firmy

Atrybuty w Profilu Firmy są dostępne w ponad 20 krajach, między innymi w Polsce, Rumunii, Mołdawii, Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Więcej rekomendacji dla właścicieli i właścicielek biznesów, na przykład jak tworzyć wpisy dla Profilu Firmy można znaleźć na stronie pomocy Google. Zachęcamy firmy, aby upewniały się, że na ich Profilach znajdują się aktualne informacje, w tym aktualne godziny pracy i dane kontaktowe, oraz aby rozważyły skorzystanie z Tłumacza Google w celu przetłumaczenia na język ukraiński swoich postów, by ułatwić ich zrozumienie. Mogą również skorzystać z Tłumacza Google, aby tłumaczyć rozmowę w czasie rzeczywistym.

Będziemy nadal monitorować sytuację i zastanawiać się, w jaki sposób nasze usługi mogą być pomocne w obecnej sytuacji. Przyłączamy się do społeczności międzynarodowej, wyrażając szczerą nadzieję na powrót pokojowej i suwerennej Ukrainy.

Źródło: Google

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!