Inteligentny licznik w każdym domu. Czym są smart liczniki i jak działają?

Do 2031 roku wszyscy klienci TAURONA (ok. 6 mln) będą mieli zamontowane liczniki zdalnego odczytu. Co to oznacza dla klientów?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 5 stycznia 2022

Tauron zbroi się w inteligentne liczniki

Klienci TAURONA dysponują już 840 tysiącami liczników odczytywanych zdalnie. W ubiegłym roku wystartował program AMIplus, czyli projekt masowej wymiany urządzeń pomiarowych. W efekcie realizacji przedsięwzięcia, do 2031 roku wszyscy klienci TAURONA (ok. 6 mln) będą mieli zamontowane liczniki zdalnego odczytu. Harmonogram prac zakłada w ciągu najbliższych ośmiu lat średnioroczną wymianę liczników na poziomie około 750 tysięcy.

Liczniki zdalnego odczytu — po co firmy je instalują?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Wdrożenie na masową skalę liczników zdalnego odczytu da możliwość efektywniejszego monitorowania stanu i pracy sieci w czasie rzeczywistym. Firma pozyska w zautomatyzowany sposób wiedzę o parametrach zużycia energii  i pracy sieci bez konieczności dokonywania odczytów przez inkasentów. Klienci uzyskają również dostęp do dużego pakietu wiedzy o swojej strukturze korzystania z energii, a tym samym możliwość zarządzania swoim poborem energii elektrycznej.

Czym są liczniki zdalnego odczytu?

Nowy, zdalny licznik energii elektrycznej to urządzenie, które daje więcej możliwości świadomego użytkowania prądu. Dzięki niemu nie będzie już prognoz, a rachunki będą dotyczyły tylko faktycznego zużycia energii elektrycznej. Klient nic za to nie płaci i nie musi podpisywać nowej umowy.

Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Jak wpłynie na użytkowników internetu?Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Jak wpłynie na użytkowników internetu?Mikołaj Frączak

Co daje licznik zdalnego odczytu?

Sam wysyła informację o zużyciu energii za dany okres; jego odczyt nie wymaga wizyty inkasenta. Automatycznie przesyła informację o awarii sieci zasilającej odbiorcę. Pozwala na wystawianie rachunków wyłącznie za zużytą energię elektryczną, nie zawierających prognoz. Umożliwia też otrzymywanie informacji o aktualnym poziomie poboru energii elektrycznej, co pozwala na lepsze zarządzanie jego zużyciem.

Jak działa nowy licznik?

W zakresie pomiaru zużycia energii elektrycznej licznik do zdalnego odczytu działa tak samo jak licznik indukcyjny, czy inne liczniki elektroniczne, dodatkową funkcją jest automatyczne przesyłanie danych pomiarowych. Do komunikacji centralnego Systemu Aplikacyjnego AMI z koncentratorami danych został zaprojektowany specjalny protokół komunikacyjny DCSAP.

Liczniki w Tauronie

W czerwcu 2021 r. rozpoczęły się przygotowywania do formalnego uruchomienia w TAURON Dystrybucja programu Wdrożenie systemu inteligentnego opomiarowania AMI zgodnie z wymaganiami uPE – Program AMIplus. TAURON Dystrybucja to największy operator sieci dystrybucyjnej w Polsce i dlatego od terminowego przeprowadzenia przedsięwzięcia w spółce zależy w dużej mierze realizacja wdrożenia inteligentnego opomiarowania w skali całego kraju. W ramach AMIplus osiągnięcie 80 proc. liczników inteligentnych nastąpi w 2028 r. (ok. 5,1 mln szt.), a 100 proc. (ok. 6 mln szt.) na koniec 2030 r.

Inteligentne liczniki — korzyści dla klientów

Korzyści dla klientów to przede wszystkim możliwość rozliczeń na podstawie danych rzeczywistych, brak wizyt inkasentów, dostęp w aplikacji do danych dot. zużycia i struktury poboru energii w konkretnym gospodarstwie domowym oraz możliwość funkcjonowania jako prosument bez konieczności wymiany licznika na nowy.

Wymiana urządzenia na inteligentne pozwoli też na usprawnienia bieżącej obsługi klientów, w tym skrócenie czasu realizacji zmian i zgłoszeń, np. zmiany grupy taryfowej, podłączenia po wyłączeniu czy sprawdzenia zużycia energii.

Wdrożenie systemu inteligentnego opomiarowania AMI wynika z nowelizacji ustawy Prawo Energetyczne i wprowadzenia do tej ustawy obowiązku instalacji na masową skalę liczników zdalnego odczytu. Oznacza to, że do 4 lipca 2031 r. 100 proc. odbiorców końcowych w całej Polsce powinno być wyposażonych w licznik zdalnego odczytu. TAURON Dystrybucja przygotowuje się do tej operacji już od kilku lat.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!