Jak troszczyć się o zdrowie pracownika w firmie?

Wielu przedsiębiorcom wydaje się, że zdrowie pracownika to obszar, który go nie dotyczy. Nie jest to zgodne ze stanem faktycznym. Jest wręcz odwrotnie. Zdrowie osób zatrudnionych w działalności wpływa na każdy obszar ich funkcjonowania. Co warto podkreślić, nie tylko teraz, w erze pandemii, ale też w typowym schemacie funkcjonowania miejsca pracy. Dlaczego?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 15 czerwca 2021

Co w zarządzaniu zdrowiem pracowników zmieniła pandemia?

Zmiany te można podzielić na pośrednie i bezpośrednie. Pośrednią zmianą wynikającą z troski o zdrowie Polaków, która dotknęła wielu osób była konieczność pracy zdalnej, praca hybrydowa, a w niektórych sektorach gospodarki także i zwolnienia. 

Gdy rząd pozamykał na przykład siłownie czy hotele i pensjonaty, wielu właścicieli biznesów musiało podjąć trudną decyzję i zdecydowało się rozwiązywać umowy o pracę, by zwiększyć szanse na przetrwanie firm do powrotu normalności sprzed lockdownu. Pokazuje to dość dobrze, że troska o zdrowie może bardzo mocno dezorganizować nawet pracę tych, którzy nigdy nie zachorowali na koronawirusa ani nawet nie mieli z nim kontaktu.

Wymiar bezpośredni dotyczy na przykład zbiorowych ubezpieczeń zdrowotnych. Coraz więcej firm nauczyło się, że w czasach, kiedy nasze zdrowie jest zagrożone, jest to świetny wabik, który pozwoli zainteresować ofertą pracy w firmie osoby, dla których ważne jest zabezpieczenie na wypadek choroby.

Szacuje się, że podczas rozmów o pracę coraz więcej osób pyta o politykę zdrowotną firmy. Nie liczy się już tylko podstawa wynagrodzenia i premia, ale i szeroko rozumiane kwestie zdrowotne. Firmy, które pierwsze odnajdą się w tej rzeczywistości, zapewnią sobie usługi najlepszych osób dostępnych na rynku pracy.

Zdrowie w firmie — jak chroni je obowiązujące w Polsce prawo?

Koniecznie trzeba wskazać na Kodeks Pracy. Jest to akt prawny, który bardzo rygorystycznie określa to, czego w firmie nie wolno robić oraz — wręcz przeciwnie — jakie czynności pracownik może wykonywać w ramach świadczenia usługi pracy.

Jak zabezpieczyć transfer plików?Jak zabezpieczyć transfer plików?Michał Górecki

Nie można zapomnieć też o zasadach BHP. To kolejne ważne zasady, które są wymagane w miejscu pracy. Pracownicy muszą więc mieć zapewniony dostęp na przykład do apteczek pierwszej pomocy. W niektórych sytuacjach przysługuje im również specjalistyczna odzież ochronna.

Kwestią, która pośrednio dotyka zdrowia, jest umeblowanie biura. Fotel powinien być ergonomiczny, wspierać odcinek lędźwiowy oraz odciążać odcinek szyjny kręgosłupa. Widać więc dość wyraźnie, że obowiązujące w naszym kraju akty prawne dbają o zdrowie pracownika w bardzo szeroki sposób. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy opłaca się inwestować w zdrowie pracownika?

Tak, zdecydowanie. Pracownik, który czuje się w firmie pewnie i jest dodatkowo chroniony przez ubezpieczenie zdrowotne, jest dodatkowo zmotywowany do pracy, co pozwala domniemywać, że będzie umieć osiągać dobre wyniki finansowe. 

Zawsze warto wdrożyć też w firmie strefę relaksu i aktywności fizycznej. Zapewni to szybką regenerację po ciężkim dniu, dodatkowo zmniejszając ryzyko odniesienia bolesnej kontuzji. Zawsze warto finansować też załodze rozszerzone badania zdrowotne oraz zafundować zdrowy stół szwedzki z owocami.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: zdrowie

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!