Jak zwiększyć pokrycie sygnałem sieci WiFi przestrzeń biurową w firmie?

Internet to fundament pracy zdecydowanej większości działalności. Czasem zdarza się jednak sytuacja, kiedy router nie zapewnia odpowiedniej siły sygnału w części pomieszczeń, na czym cierpi nasz komfort pracy. Jak zwiększyć pokrycie sygnałem sieci WiFi nasze biuro?

  • Michał Górecki
  • /
  • 27 czerwca 2021

Dlaczego internet w firmie działa źle?

Na początku warto zastanowić się nad tym, dlaczego nasz internet nagle zwolnił. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele, a nie wszystkie przyczyny są w pełni zależne od użytkowników. Jeśli ze słabym sygnałem internetu borykamy się od niedawna, to o wiele lepiej rozpocząć od upewnienia się, że nasz dostawca internetu nie boryka się z jakąś awarią. 

Co warto podkreślić, ISP nie musi wiedzieć o tym, że taka awaria właśnie trwa. Nawet jeśli na stronie operatora nie ma ani słowa o na przykład pracach konserwacyjnych czy trwającej awarii, warto się z nim skontaktować i dokładnie opisać problem.

Czasem wystarczy zdalne przekonfigurowanie routera, dzięki czemu ten zacznie na przykład udostępniać nam zasięg sieci w lepszym paśmie 5 GHz, a nie 2,4 GHz. Telefon do dostawcy usług to kwestia kilku minut. Na pewno wyjdzie nas to taniej niż natychmiastowy zakup wzmacniaczy sygnału lub nowego routera. 

Internet w firmie zwolnił — gdzie jeszcze może leżeć przyczyna?

Na pewno warto upewnić się, że nie u wielu użytkowników jednocześnie nie pobierają się jakieś duże pliki, na przykład zajmujące nawet kilka gigabajtów aktualizacje systemowe lub duże pliki sterowników. Warto też w takiej sytuacji dokładnie zainteresować się kondycją firmowego firewalla. Dlaczego?

Czy ewolucja DDoS wymaga zmiany podejścia do kwestii bezpieczeństwa?Czy ewolucja DDoS wymaga zmiany podejścia do kwestii bezpieczeństwa?Jan Wróblewski

Przede wszystkim dlatego, że nagły spadek prędkości sieci może oznaczać, że dane z naszych komputerów są właśnie przesyłane na serwer należący do hakera, który złamał zabezpieczenia naszej sieci. Takie sytuacje nie zdarzają się zbyt często, jednak nie można ich wykluczyć. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zanim ruszymy na zakupy, powinniśmy też upewnić się, że z routerem nie jest połączona zbyt duża ilość urządzeń, na przykład smartfonów pracowników. To także może generować pewne obciążenie i w ostatecznym rozrachunku spowalniać firmową sieć.

Jak zwiększyć pokrycie sygnałem internetu biura?

Na początku wyznaczmy tak zwane słabe strefy. Można w tym celu skorzystać z darmowych aplikacji, jakie można pobrać zarówno na komputery z Windows, jak i na te, które pracują pod kontrolą Mac OS i Linuxa. Są też dostępne dedykowane wersje tych narzędzi dla smartfonów. 

Gdy namierzymy już miejsca, gdzie zasięg jest kiepski, musimy podjąć kluczową decyzję: czy lepiej kupić nowy, lepszy router, czy może jednak wzmacniacze sygnału. Praktyka wielu firm pokazuje, że wzmacniacze mogą być nieco lepszym wyborem. 

Dlaczego? Są bardziej uniwersalne, a dodatkowo działają z niemal każdym urządzeniem dostępnym na rynku. Unikniemy też żmudnego procesu konfiguracji nowego routera, co mogłoby zająć nam wiele czasu, który przecież można zagospodarować w sposób o wiele korzystniejszy dla naszej działalności gospodarczej. Jeśli jednak uznamy, że router będzie lepszym wyborem, warto skierować się ku tym urządzeniom, które obsługują nowe pasmo WiFi6.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!