Jakie cechy powinien spełniać nowoczesny router WiFi?

Coraz rzadziej spotykamy się z sytuacją, kiedy internet w firmie wykorzystuje standard „kablowy”. O wiele częściej decydujemy się na łączność bezprzewodową, która gwarantuje o wiele większy komfort, a także uwalnia nas od wszechobecnych kabli. Jakie cechy powinien spełniać dobry router WiFi?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 1 września 2021

Czy warto kupić router WiFi?

Tak, zdecydowanie. Zwalnia on nas z większości problemów, jakie dotyczą tradycyjnej łączności kablowej. Nie musimy martwić się o to, czy biurko pracownika będzie znajdować się odpowiednio blisko kabla Ethernet. Co więcej, odpadają nam też obawy o to, czy taki kabel nie zostanie na przykład uszkodzony.

Mało kto pamięta już o tym, że tradycyjne kable, które nie były poprowadzone rynienką, miały tendencje do łamania się, w wyniku czego jakość połączenia z globalną siecią danych nagle mogła znacznie spaść, a w niektórych sytuacjach wręcz zostać przerwana. To tylko kilka kwestii, które przemawia za tym, by kupić router WiFi.

Kolejnym atutem jest możliwość połączenia w ten sposób także urządzeń mobilnych, na przykład laptopów, a także tabletów czy smartfonów. To ważne zagadnienie, dzięki któremu wszystkie osoby znajdujące się w firmie mogą szybko korzystać ze stabilnego, szybkiego połączenia bez konieczności zużywania własnego pakietu danych, jaki dostarcza nam operator.

Można więc powiedzieć, że w pewnym sensie jest to działanie, które skutkuje oszczędnościami, jakie taki ruch ze strony naszej firmy pozwoli wygenerować zatrudnionym u nas osobom. Wprowadzenie zabezpieczonego połączenia bezprzewodowego znacznie poprawia też prywatność danych, jakie są transferowane po firmowej sieci.

Jaki router warto kupić w 2021 roku?

Na pewno warto zastanowić się nad urządzeniem, które jest w pełni kompatybilne ze standardem WiFi6. W ten prosty sposób możemy zapewnić sobie o wiele lepsze pokrycie sygnałem na terenie firmy, gdzie na przykład znajduje się wiele pokojów. Każda kolejna ściana osłabia sygnał sieci WiFi, co doskonale widać na przykładzie starszych urządzeń, które łączą się w paśmie 2.4 GHz.

Jak się reklamować na Instagramie?Jak się reklamować na Instagramie?Michał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Nie powinno się też inwestować w urządzenia od anonimowych firm, nawet jeśli ich cena wydaje nam się bardzo atrakcyjna. Kluczową rolę odgrywa tu polityka aktualizacji takiego sprzętu. Router z założenia jest sprzętem podatnym na ataki hakerów, dlatego też cykliczne aktualizacje, które zapewniają tylko te najlepsze dostępne na rynku firmy to atut, którego nie wolno lekceważyć.

Jak wzmocnić sygnał WiFi z routera w firmie?

Czasem może okazać się, że — na przykład za sprawą dużej ilości pomieszczeń i ścian — nawet nowy router nie radzi sobie wystarczająco dobrze z zapewnieniem wysokiej jakości sygnału internetowego na terenie całej firmy. Co zrobić w takiej sytuacji? Na szczęście istnieje proste wyjście z tej sytuacji.

Dużo dają wzmacniacze sygnału, tak zwane transmitery. Można kupić je za około 200-300 złotych. Urządzenia dodatkowo wzmacniają sygnał sieci, dzięki czemu nawet osoby, które mają swoje stanowiska pracy daleko od routera, mogą cieszyć się stabilnym, szybkim połączeniem z siecią. To szczególnie ważne w przypadku wideokonferencji czy wysyłania do sieci dużych plików wideo, na przykład wideo-prezentacji firmy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!